Niinimetatud odava hinnaklassi sigarettide osakaal Eesti turul ulatub umbes 60 protsendini ning aastatega pidevalt suurenenud aktsiisisumma sõltuvus sigarettide jaehinnast on viinud sigarettide turul jaehinna suurte erinevusteni. Praegu on see juba rohkem kui 30 protsenti ehk kuni euro paki kohta.
Terviseedendajate ettepanekut toetavad maksumaksjate liit ja tubakatootjad, kes leiavad, et kõige mõistlikum nii riigieelarve täitmise kui ka rahva terviseedendamise poolest oleks vähendada sigaretipakkide hinnavahesid: odavatele rohkem maksu juurde, kallimatele ka, aga mitte nii suures proportsioonis.
Teema pole uus, seda on ka varem loodetud läbi suruda, aga rahandusministeerium pole soovinud struktuuri muuta. Pärast tänast valitsuse arutelu jõuab eelnõu veel enne suvepuhkust riigikogu rahanduskomisjoni.
«Igal juhul tekib komisjonis debatt ja on võimalik, et pärast seda proportsioonid muutuvad,» ütles rahanduskomisjoni juht Rannar Vassiljev (SDE).
Lisaks sellele on veel täiesti reguleerimata e-sigarettide turg, mille suurust on raske isegi hinnata. On teada, et kui aastatel 2011–2012 ulatus e-sigarettide turuosa Euroopa Liidus ühe protsendini kogu sigaretiturust, siis 2013. aastal oli see juba kolmekordne.
E-sigareti teemat arutati ka kevadistel koalitsiooniläbirääkimistel ning sotsiaaldemokraadid ja Reformierakond olid nõus, et see vajab reguleerimist. Uljalt tehti see ülesandeks sotsiaalministeeriumile, et juba 2015. aasta eelarvesse sel moel lisatulu saada, aga ministeerium teatas, et see on liiga kiire tempo.
Kui aastas laekub tubakaaktsiisist ja tubakatoodete käibemaksust riigieelarvesse keskmiselt 170 miljonit eurot, siis e-sigarettidele aastateks maksupuhkuse andmisel kaotab riik mõne aastaga kümneid miljoneid eurosid.