«Sellega sai meie jutt otsa, sest see laps võib olla vähemalt mõnekümne või mõnesaja mehe oma. Ma ei sooviks mingeid lähedasi suhteid sellise naisega. Nüüd on möödunud sellest paar kuud ja ta on mulle palju kordi helistanud ning hakanud «jõuliselt» nõudma minult lapse toetamist igakuiselt kindla summaga. Millised on selle naise võimalused ja mis pean tegema mina?» küsib lugeja.
Vastab jurist Hanna Kivirand õigusbüroost Puurits & Partnerid.
Kui Teie olete selle lapse bioloogiline isa, on Teil lapse suhtes nii õigused kui ka kohustused, sh lapse ülalpidamise kohustus. Siiski ei saa lapse ema Teilt midagi nõuda enne, kui Teie isadus ei ole lapse suhtes kindlaks tehtud. Üheks võimaluseks on isaduse omaksvõtmine, kuid antud juhul ei ole see ilmselt eriti tõenäoline, kuivõrd Te ei tea, kas olete selle lapse bioloogiline isa või mitte.
Kui Te lapse isadust vabatahtlikult omaks ei võta, on lapse emal õigus pöörduda kohtu poole ja taotleda isaduse tuvastamist – kui DNA-testi tulemusel selgub, et Teie olete lapse eostanud, kantakse Teid isana lapse sünnitunnistusele ja Te omandate lapse suhtes kõik perekonnaseadusest tulenevad õigused ja kohustused.
Võibolla oleks Teie olukorras kõige õigem vabatahtlikult sooritada DNA-test – kui selgub, et olete selle lapse isa, saate isaduse omaks võtta ja vältida asjatut kohtumenetlust ja kui selgub, et Teie ei ole selle lapse bioloogiline isa, ei ole lapse emal enam põhjust Teid alusetute nõuetega tülitada.
Loe lisaks nõuandeid samal teemal või küsi tasuta nõu vastused.ee lehel.