Uuringud näitavad, et kuni pool majanduskasvust tuleb rahvastiku tervisekapitalist. Eestis sureb muu Euroopaga võrreldes ligi kaks kolmandikku rohkem inimesi vigastustesse. 2012. aastal kulus ainuüksi nende raviks 30 miljonit eurot. Rahva tervisekahju mõju sisemajanduse kogutoodangule on Kasmeli hinnangul väga suur – ligi 15 protsenti.
Ta toob välja kolm suurt probleemi, millest suurim on alkohol. «Me saaksime hüppeliselt meeste tervist parendada ja nende panust majandusse suurendada, kui võetaks midagi ette alkoholiga. Alkoholi põhjustatud arvestuslikud kahjud haiguste ja vigastuste tõttu olid Eestis 2012. aastal 29,9 miljonit eurot,» toob Kasmel näite ja lisab, et alkoholiaktsiisist laekus sellest tagasi vaid üks neljandik. «Oleme alkoholist tingitud kahju osas kogu maailmas esirinnas, võib öelda, et käitume enesehävituslikult.»
Teise suurema probleemina toob Kasmel välja laste vaesuse. Selles osas on nüüd lastetoetuste suurendamise kaudu pisike samm edasi astutud. On välja arvutatud, et laps, kes sünnib asises perekonnas, elab kümme aastat kauem kui laps, kes satub sündima perre, kus on alkoholi- ja töötusemured.
Kolmanda olulise mõjurina tervisele on Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) välja toonud sotsiaalse ebavõrdsuse. Riikides, kus on suur sotsiaalne ebavõrdsus, on isegi kõrgema sissetulekuga pere liikmete tervis kehvem. «Riigis, kus on kurjad koerad ja kõrged aiad, on tervisenäitajad oluliselt halvemad. See näitab turvatunde vajakajäämisi,» märgib Kasmel.
Eestis on sissetulekud jaotunud ebavõrdsemalt kui üheski teises demokraatlikus Euroopa riigis. Kolmekümnekordne palgavahe on Kasmeli hinnangul lubamatu. Oluliseks probleemiks peab ta ka seda, et kolmandik Eesti noori, kes peaks astuma iseseisvasse ellu ja pere looma, elab vaesuses.