E, 6.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ergma: Eesti majandus peab võtma suuna arenevatele turgudele

Ergma: Eesti majandus peab võtma suuna arenevatele turgudele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kosmonautikapäev; Ene Ergma
Kosmonautikapäev; Ene Ergma Foto: Viktor Burkivski

Riigikogu liikme akadeemik Ene Ergma hinnangul tuleb Eesti majandusel pikemas perspektiivis ümber orienteeruda kõrgtehnoloogiatele ja katsuda saada jalg Aasia ukse vahele. Tänaseid Eesti majanduse probleeme võimendab ka Ukrainas toimuv, mis vähendab kogu regiooni usaldusväärsust investorite silmis.

«Meie majanduse suurim probleem ei ole mitte klimaatiline vaid geograafiline, seda just eksportturgude mõttes. Selle on meie ettevõtjad ammu selgeks saanud, et ainult ida suunal ei saa oma tegevust üles ehitada, aga tõsine probleem on see, et meie olulised välisturud on kõik siinsamas meie ümber,» ütles Ergma ja lisas, et need riigid on aeglased vana Euroopa majandused või endise idabloki riigid.

«Me mängime enda kodu ümber, kus praeguste sündmuste taustal on suurt kasvu raske loota.»

Seda võimendab ka Ukrainas toimuv, mis vähendab kogu regiooni usaldusväärsust investorite silmis.
«Teiselt poolt võimendavad rahvusvahelised kriisid alati protektsionismi, kõik riigid mõtlevad eelkõige selle peale, et kodus asjad korras oleks,» tõi Ergma välja veel ühe probleemi, millega Ukraina kriisi jätkudes üha enam silmitsi seistakse.

Ergma sõnul on Eesti probleem see, et meie ei saa lootma jääda oma sisetarbimisele.

«Sellega võib mõnda aega ennast petta, aga pikas perspektiivis on see tupiktee. Me peame võtma selgelt suuna arenevatele turgudele ja suutma välja nuputada, kuidas jalg Aasia ukse vahele saada,» sõnastas Ergma Eesti majanduse suurima väljakutse järgmiseks kümnendiks. „Ja Aasiasse minekuks on vaja toota keerulisi ja kalleid asju, kõrgtehnoloogiat, sest odavat tööjõudu on neil endilgi.»

«Eesti jaoks üksi on see ulme, aga seda pole suutnud teha ka ülejäänud Euroopa. Siin on vaja Euroopa ühist poliitikat ja lähenemist,» ütles Ergma ja lisas, et Ameerikalt on siin palju õppida. „Kui me vaatame, kui intensiivselt nad Aasias oma ettevõtete ja turu laiendamise eest seisab, siis samamoodi tuleb ka Euroopal asuda tegutsema. Ainult nii saame ka pikas perspektiivis olla edukad.»

Märksõnad
Tagasi üles