Kodused elektroonikaseadmed nagu teler, arvuti, digiboks, ruuter või isegi pesumasin on väga tundlikud äikesest tingitud ülepingele.
Äikeseilmad tulekul: neli soovitust, kuidas koduelektroonikat pikselöögi eest kaitsta
Äikesetormid võivad seadmed üsna lihtsasti rivist välja lüüa, kirjutab Elion. Seadmeid ei ohusta vaid äikese täistabamus, vaid saatuslikuks võib saada ka pikselöök, mis tabab elektri- või telefoniliine paari kilomeetri kaugusel kodust.
Äikesetorm kestab umbes 30 minutit ning selleks ajaks seadmete vooluvõrgust ja kommunikatsioonivõrgust (majja sisenevast antenni-, telefoni- või internetivõrgust) lahti ühendamine ei ole eriti tülikas, kuid võib päästa koduste tehnikaseadmete elu ja säästa rahakotti ootamatutest kuludest.
Kõige suurem on äikesekahjustuste oht aedlinnades, kus elektri- ja sidekaablid paiknevad tänava kohal postide otsas. Kõige väiksem on äikesega seotud oht suurtes linnaosades, kus kaablid on maa sees.
Elion andis neli soovitust, kuidas koduelektroonikat äikese ajal kaitsta.
1. Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti.
Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada.
2. Kontrolli maja vooluvõrk üle.
Vanemates majades on vooluvõrgu sageli maandamata ja vastavad pingepiirikud puudu. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.
3. Soeta piksekaitsmega voolujuhe.
Ülepingekahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda.
4. Seadmete taasühendamisel varu kannatust
Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja pärast elektriühenduse taastumist saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendus jõuaks iseseisvalt taastuda.
Loe veel soovitusi, kuidas seadmeid pikselöögi eest kaitsta siit.
Äikesekahjustuste eest vastutab klient
Oluline on teada seda, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme ostu kulud enda kanda.
Näiteks helistas mullu Elioni klienditoele erinevate äikesega seotud abipalvetega umbes 22 700 inimest. 5500 helistajal olid kodused seadmed saanud äikese tõttu rohkemal või vähemal määral kahjustusi.
Seadmetest olulisem on loomulikult hoida enese ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutusnõuetest: äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest (äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti) ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.