Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Uuring: tulumaksutagastus läheb igapäevakulude katmiseks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: E24
Copy
Hoiupõrsas
Hoiupõrsas Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskuse tellimusel aprillikuus valminud uuringu kohaselt kasutab valdav osa elanikest tagasi saadud tulumaksu igapäevasteks kulutusteks ega plaani seda säästa.

Uuringu andmetel kulub pea pooltel (49%) tulumaksutagastust saanud elanikel saadud rahasumma igapäevaste kulutuste katmiseks, vaid 15% plaanib hoiustamist, investeerimist väärtpaberitesse, pensionifondidesse.

«Igapäevane kulutamine oli tulumaksutagastuse levinuimaks kasutusviisiks kõigis elanike rühmades sõltumata sissetuleku suurusest, vanusest, haridusest, soost või elukohast. Saadud raha säästmisele mõtleb väga väike osa elanikest,» märkis teabekeskuse juhataja Lee Maripuu.

Veel maksavad inimesed tulumaksutagastusest maamaksu (11%), kümnendik kasutab raha remondi tegemiseks või ehitamiseks. Mainiti ka mööbli, kodusisustuse, kodumasinate või elektroonika ning riiete ja jalatsite ostmist. Vähesed kasutaksid tulumaksutagastust enda või pereliikmete õpinguteks, reisimiseks ja harrastustele, võlgade tagasimaksmiseks või finantskohustuste vähendamiseks.

«Ka teabekeskuse teised hiljutised uurimused viitavad sellele, et Eesti elanikel ei ole harjumust või võimalust säästa. Kindlama tuleviku nimel on valmis raha säästma veidi enam kui pooled ehk 55% Eesti elanikest, kusjuures vaid 4% hindab valmidust säästmiseks suureks, 35% mõõdukaks ja 16% väikeseks. Seega võib öelda, et eestimaalaste finantskäitumist iseloomustab rahaasjade vähene ja pigem lühiajaline planeerimine,» ütles Maripuu.

Vastvalminud tulumaksutagastuse kasutamise uuringu kohaselt ei säästa 78% elanikest tulumaksutagastust ning kasutab raha jooksvate kulutuste katmiseks. Kogu raha säästab enda sõnul 11% elanikest ja 10% kavatseb säästa mingi osa tagastatud tulumaksust. Maripuu sõnul moodustab säästjate osakaal vaid viiendiku kõigist elanikest, kes said tulumaksutagastust.

«See on märk pingelisest rahalisest olukorrast peredes ja tulumaksutagastust võetakse lisarahana, millele on rakendus kohe olemas.» 

Eesti Maksu- ja Tolliametile esitas eraisiku tuludeklaratsiooni 66% küsitletutest, neist 45% üksi ja 21% ühisdeklaratsiooni. Pooltel tuludeklaratsiooni esitanutest jäi tagastatav summa alla 300 euro, kuni 50 eurot sai tagasi 17%, 51 - 100 eurot tagastati 13%-le ja kuni 300 eurot maksti tagasi 19%-le tulu deklareerijatest. Üks kümnest tuludeklaratsiooni esitanust sai tagasi 300 - 500 eurot, üle 500 euro sai tagasi samuti üks kümnest. 18% tulu deklareerinutest ei saanud tulumaksutagastust ja 4% pidi Maksu- ja Tolliametile raha juurde maksma.

Uuringu viis Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse tellimusel tänavu aprillis läbi Eesti Konjunktuuriinstituut. Küsitluses osales 800 elanikku vanuses 16-aastased või vanemad.

Tagasi üles