K, 6.12.2023

Krediidiinfo: maksuameti häbipost mõjutab ettevõtjate otsuseid vähe

Liina Valdre
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Maksuameti häbipost ettevõtjate krediidiotsuseid ilmselt eriti ei mõjuta.
Maksuameti häbipost ettevõtjate krediidiotsuseid ilmselt eriti ei mõjuta. Foto: Marko Saarm / Sakala

Krediidiinfo hinnangul mõjutab maksu- ja tolliameti idee hakata oma kodulehel avaldama juriidilistest isikutest maksuvõlglasi nimekirjana mõjutab ettevõtjate krediidiotsuseid vähe. 

Maksuvõla info on avalik ja kasutusel juba alates 1994. aastast. Ka Krediidiinfol on pikaajaline kogemus selle info töötlemisel, seega oskab ettevõte enda hinnangul välja tuua konkreetsed nüansid, kas ja mil määral maksuvõlg krediidiotsust mõjutab.

Esiteks, kui maksuvõlg on väiksem kui 600 eurot (uute ettevõtete puhul) või moodustab vähem kui ühe protsendi ettevõtte kuukäibest, on tegemist ajutise võlaga ja see on krediidiotsuse vaatevinklist marginaalne, leiab Krediidiinfo.

Näiteks oli kuualguse seisuga üle 2-aastaste ettevõtete seas maksuvõlglasi 6874, kuid oluliselt suuri võlgu esines vaid 7 protsendil ettevõtetest.

Teiseks on krediidiotsuse seisukohast oluline võla dünaamika ehk see, kas võlg on kasvav või kahanev. Selleks tuleb vaadelda vähemalt kahe kuu pikkust perioodi.

Kolmandaks tuleb Krediidiinfo hinnangul krediidiotsuse puhul kindlasti vaadata tervikpilti,  sest vaid 29 protsendil halva krediidihinnanguga ettevõtetel on maksuvõlg.  Näiteks on halva krediidihinnangu põhjuseks pigem negatiivne omakapital, juhatuse liikmete seotus probleemsete ettevõtetega, võlad teiste ettevõtete ees ja muud taolised probleemid.

Kokkuvõtteks võib öelda Krediidiinfo hinnangul öelda, et ainult maksuvõlgade info, eriti kui võlg on väike ja lühiajaline, annab vale signaali krediidiotsuse tegemiseks.

Krediidiinfo hinnangul tekitaks maksu- ja tolliameti poolt planeeritav häbiposti vormis nimekiri pigem liigset infomüra.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles