N, 30.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Euroopa Liit tühistab Ukrainast pärit kaupadele kehtestatud tollimaksud

, majandusajakirjanik
Euroopa Liit tühistab Ukrainast pärit kaupadele kehtestatud tollimaksud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ukraina majandus on pärast 1993. aastat kasvanud 0,05 protsenti.
Ukraina majandus on pärast 1993. aastat kasvanud 0,05 protsenti. Foto: SCANPIX

Euroopa Parlamendilt neljapäeval toetuse saanud ettepaneku kohaselt peatatakse ligikaudu 98 protsenti tollimaksudest tööstustoodetele ja põllumajandustoodetele, mida eksporditakse Ukrainast Euroopa Liitu.

Ühepoolse meetme eesmärgiks on toetada Ukraina majandust ning aidata säästa Ukraina tootjatel ja eksportijatel 487 miljonit eurot aastas, teatas Euroopa Parlament.

«Euroopa Parlament on toetanud Ukraina ELi teed aastaid. See on meie esimene võimalus näidata oma toetust praktilisel tasandil, aidata Ukrainat tema praegustes majandusraskustes. Samal ajal kui Putin sulgeb Venemaa turge Ukraina toodetele, avame meie nendele oma turud,» ütles raportöör MEP Pawel Zalewski (EPP, PL).

Ühepoolne meede, mis hakkab kehtima 2014. aasta maist, tühistab tollimaksud 94,7 protsendile tööstustoodetest, mida eksporditakse ELi Ukrainast ning vähendab tollimakse ülejäänud tööstustoodetele.

Samuti tühistatakse meetmega tollimaksud enam kui 80 protsendile Ukrainast ELi eksporditavatele põllumajandustoodetele.
Samas seatakse piirmäär «tundlikele» toodetele, nagu teraviljatooted, sea-, looma-,ning linnuliha. Samuti ka töödeldud toiduainete kogusele, mida võib Ukrainast importida tollimaksuvabalt.

Ukrainast ELi imporditavad tooted peavad jätkuvalt vastama ELi päritolumärgistuse reeglitele.

Meetme alusel võib EL tollimaksud uuesti kehtestada kui Ukrainast saabuvad tooted kogustes, mis põhjustavad või võivad põhjustada olulisi raskusi ELi tootjatele, kes toodavad samu tooteid.

Meede rakenduks kokkuleppe lõplikust heakskiitmisest kuni 2014. aastal 1. novembrini või kuni EL-Ukraina assotsieerumislepingu jõustumiseni.

Meede vajab nüüd lõplikku heakskiitu ELi Nõukogult. ELi kõrge esindaja Catherine Ashton on juba teatanud, et meede «hakkab kehtima nädalate jooksul».

Märksõnad
Tagasi üles