Päevatoimetaja:
Angelina Täker

Välisinvestoreid huvitavad tööstus, tehnoloogia ja teenused

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Raigo Neudorf
Copy
Bo Henrikssoni hinnangul huvituvad välisinvestorid Eesti tööstussektorist. Pildil Norma tehas.
Bo Henrikssoni hinnangul huvituvad välisinvestorid Eesti tööstussektorist. Pildil Norma tehas. Foto: Peeter Langovits.

Välisinvesteeringud Eesti majandusse suunduvad edaspidi rohkem masina- ja metallitööstuse, elektroonika, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia, logistika ning ka äriteenuste sektorisse, ütles ABB Balti riikide juht Bo Henriksson ajakirjale KPMG Foorum.


«Välisinvesteeringud sõltuvad tervikuna paljuski sellest, kuidas muutub nõudlus turgudel, kuhu ekspordivad meie olemasolevad ja potentsiaalsed investorid, ehk peamiselt Põhjamaad,» rõhutas Henriksson.

Tema arvates Eestisse investeerimise peamised argumendid on täna majanduskeskkonna stabiilsus, soodne maksupoliitika – kuigi mitte tööjõu tasandil – ja suhteliselt kvalifitseeritud tööjõud.

Peamised vastuargumendid on kohaliku turu väiksus ja paradoksaalsel kombel jällegi tööjõud, eeskätt (kutse)haridussüsteemi ja täiendusõppe nõrkus.

Henriksson tõi esile, et Eesti majanduse peamised probleemid on täna ekspordi nõrkus, kehv tootlikkus ja vale struktuur.

«Tootlikkus jääb praktiliselt kõikide tööstusharude puhul arenenud Euroopa riikide tootlikkusest maha umbes neli kuni kuus korda.

Ma ei usu otseste välisinvesteeringute hüppelisse kasvu, vähemalt mitte 2010. aastal, kuna maailmamajanduse taastumine on olnud siiski suhteliselt aeglane ning see mõjutab nii otseselt kui kaudselt Eesti majanduse elujõulisust.

Palju on räägitud muudatustest seoses euro tulekuga, kuid selge on see, et ainuüksi euro meile ka hüppeliselt välisinvesteeringuid ei too.»

Eesti on vähemalt numbrite põhjal olnud välisinvesteeringutelt üks Euroopa ja maailma edukamaid riike – välisinvesteeringute osakaal riigi SKTst oli 2008. aastal koguni 71 protsenti.

Ent 35 protsenti välisinvesteeringutest on läinud finantsvahendusse, 25 protsenti kinnisvarasektorisse ja vaid 15 protsenti tootmisesse, kuid välisinvesteeringute lisandväärtus on madal.

 

Tagasi üles