P, 1.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Riigivõlaga hädas Soome valitsus tõstab makse

BNS
Facebook
Comments
Soome lipp.
Soome lipp. Foto: Internet

Soome valitsuskoalitsiooni erakonnad on otsinud eelarvearutelul riigivõla kasvu peatamise võimalusi, mille hulgas on nii kokkuhoid kui ka maksude tõstmine, kirjutab Kauppalehti.

Valitsuse meetmete tulemusena peaksid kulude vähendamine ja tulude suurendamine andma kokku 2,3 miljardit eurot. Koos töötuse vähendamise abinõudega peaks kogusumma tõusma 2,7 miljardi euroni.

Niinimetatud solidaarsusmaksu piir alandatakse 2018. aastaks 90 000 euroni.

Tubakaaktsiisi tõstmisega loodetakse teenida 50 miljonit eurot.

Eluasemelaenu intressisoodustusi vähendatakse aastas 5 protsendipunkti võrra.

Kapitalitulude maksu tõstetakse. Uus maksumäär on 30 protsenti ja üle 40 000 euro ulatuva kapitalitulu korral 32 protsenti.

Energiamakse tõstetakse 120 miljoni euro võrra.

Algselt plaanis olnud käibemaksu tõstmisest loobuti.

Kuna vasakliit valitsuse plaaniga ei nõustunud, siis lahkub ta valitsusest, kuhu jääb nüüd viis erakonda.

Nordea peaökonomist Aki Kangasharju ütles Taloussanomatele, et valitsuse rakendatavad meetmed peaksid aitama riigivõla stabiliseerida 60 protsendi tasemel, mis on rahaliidu lubatud ülempiir.

OP-Pohjola panga peaökonomist Reijo Heiskanen pidas võimalikuks, et valitsuse meetmed võivad järgmise aasta majanduskasvu vähendada paari kümnendikprotsendipunkti võrra.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles