Kas Eesti Panga roll peaks olema Eesti majanduse korraldamisel suurem?
Üldise põhimõttena ma leian, et hinnastabiilsuse tagamine on parim, mida keskpank saab ühiskonnale pakkuda pikaajalise majanduskasvu jaoks. Sellise rolli on seadusandja ka kirja pannud Eesti Panga seadusse.
Eesti Panga roll on ajas muutunud ja muutub ka edaspidi. Lähivaates oleme mõnes kohas aktiivsemad ja mõnes mitte. Pankadevahelise jaemaksete süsteemi Eesti Pank enam ei halda, nii et selles vallas teeme veebruarist vähem.
Teisalt on kasvanud meie roll Eesti majanduse riskide jälgimisel, mis on olnud üks osa Euroopa reaktsioonist kriisile. Sel nädalal pani Riigikogu meile kohustuse moodustada keskpanga juurde eelarvenõukogu, mis hakkab hindama riigi eelarve kestlikkust.
Samal põhjusel on kasvanud Eesti Panga roll makrofinantsjärelevalves, mis lihtsalt öeldes on ülesanne jälgida seda, kuivõrd tasakaalus on Eesti majanduse areng. Järelevalve raames tehtud analüüsi põhjal saab rakendada erinevaid lahendusi, kuidas tekkinud ohte majandusele maandada. Näiteks kui liiga kiire laenukasv tekitab ohte, siis saab pankadelt nõuda täiendavaid kapitalipuhvreid.
Kas kokkuhoiupoliitika on ennast õigustanud või oleks pidanud valima USA ehk raha juurde trükkimise tee?
Riigid, millel õnnestub säilitada ligipääs finantsturgudele mõistlike intressimäärade juures, võivad tõepoolest kaaluda erinevate lähenemiste plusse ja miinuseid. Teistes riikides, sealhulgas Eestis ja teistes Balti riikides aastail 2008-2009 puudus see valikuvõimalus. Ainus võimalus oli riigieelarve tasakaalu viia.