Päevatoimetaja:
Sander Silm

Siit nurgast ja sealt nurgast, grilli peale kokku!

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Mari-Liis Ilover

Mari-Liis Ilover toimetab kahe kodu vahel, linnas ja maal, mõlema köök on aga alati isuäratavaid toidulõhnu täis. Parimad palad jõuavad ka toidublogisse Siit nurgast ja sealt nurgast

Kui kevadilmad vähegi lubavad, mitmekesistatakse kokkamist ka grillimisega, grillile satuvad aga ka sellised peavoolust positiivselt erinevad palad nagu näiteks kanasüda ja maks.

PM: Teie maakodu  või suvepesa nagu sa seda ise nimetad, asub kaunis Põhja-Eesti rannakülas, kus kalapüüdmise traditsioonid pole ilmselt veel päris ununenud. Kas suvine kalasaak ka teie grillile on sattunud?

M-L: Ikka, kuidas muidu. Ehkki kala võiks rohkemgi olla. Lihtsalt ei saada kätte ja kõik- pole!Mõned paremad palad (siig näiteks) lähevad otseteed pealinna restoranidesse. Naljaga pooleks tundub, et vaatamata suvisele kalurikülas elamisele tuleb laupäeviti käia Tallinnas Kalaturul, et perele ja külalistele kala saaks.

Aga headel päevadel on meil laual värske otse kalapaadist pärit räim, lest, siig, lõhe ja meriforell. Siiga grillida ei raatsi, seda graavime ja teeme äkist. Räimed ja lest lähevad õuepliidil pannile.

Lõhe ja forell sobivad grillimiseks suurepäraselt. Minu lemmik on ajalehepaberis küpsetatud kala, millele paber annab söestudes mõnusalt suitsuse meki. Tegemist pole mingi minu leiutisega ega ülimalt originaalse lähenemisega, nii on tehtud juba ammu- lihtsalt mõnikord tahavad vanad head lihtsad asjad meeldetuletamist. Ajalehepaberis küpsetatud kala maitsestan ma ainult vähekese meresoolaga, võitükikesi ega oliivõli ei lisa, sest nimetatud kalad on niigi rasvased. Ürte ja näiteks sidruniviile võib igaüks vastavalt oma maitsele ja eelistustele kala kõhtu toppida. Meie hindame selle toidu juures puhast õrnalt suitsust kalamaitset, seega jäävad sellised trikid ära.

PM: Oma blogis toetad sa sümpaatset põhimõtet, et hea ei pea alati kallis olema ja parem leidlik tooraine ja uus lähenemisviis, kui tükk fileed või jupp karreed.  Kust näiteks selline mõte, et kanasüdameid grillvardasse ajada?

M-L: Nagu Sa isegi varem oled öelnud, on liiga lihtne pidada ennast gurmaaniks, süües ainult tallekarreed ja pardifileed. Ma ei pea ennast küll mingiks säästublogijaks ja odava toidu valmistamine iseenesest pole minu eesmärk, küll aga soovin ma süüa mitmekesiselt ja avastada uusi hõrke maitseid ja teistmoodi söögitegemisviise. Tooraine hinna ja lõpptulemuse maitse vahel puudub minu arvates seos. Mul ei ole midagi perfektse filet mignon’i ega suussulavate kammkarpide vastu, kaugel sellest. Aga ainult taolistest asjadest toituda on ju igav! Vähempopulaarsed lihatükid (saba näiteks), odav kala (räim näiteks), rupskid (maks, neerud ja süda näiteks) on äärmiselt maitsvad hõrgutised, mida ma ostan ja valmistan sageli. Ja tõepoolest maksavad need imevähe, naljakas kohe - ju siis ei peeta neid “väärtuslikeks”. Ka on turumüüja küsinud, kui neerusid ostsin, et kas “sjebe ili koške?”. Mõnd lihatükki on lausa võimatu hankida - näiteks tüütasin turumüüjaid (kahjuks tulemusteta) veise- või vasikapõsega. See on õigesti valmistades üks tõeliselt magus ja suussulav lihatükk, mida olen Eestis saanud ainult ühes Tallinnas asuvas itaalia restoranis. Tundub, et põsed lähevad koos terve peaga otseteed jäätmete hulka, sest ükski müüja ei osanud midagi selle kohta öelda. Kahju.

Ja needsamad kanasüdamed- täiesti ideaalne grillroog! Paraja suurusega tükid, lihtne tükeldamata vardasse ajada, valmib kiiresti, maitsev. Grillitud kanasüdamed on tavapärane Brasiilia ja Portugali rodiziorestoranide churrascaria (liharoad) menüü osa. Seega ei midagi imetabast.

Samamoodi sobivad grillimiseks neerud. Ma eelistan alati lamba-või vasikaneere, need ei vaja kupatamist ega leotamist ja on maheda maitsega. Neerud tuleb puhastada kelmest ja rasvast, lõigata pooleks, ajada vardasse ja grillida kuumal grillil mõlemalt poolt mõni minut. Eelnev mõnetunnine marineerimine annab lisamaitset.

Maksa grillida on ülilihtne ja tulemus väga maitsev. Veisemaks lõigata viiludeks, pintseldada oliivõliga. Puistada peale soola ja pipart. Grillida kuumal grillil paar minutit ühelt, paar teiselt poolt.

Ma soovitan väga kõigile vorsti- ja šašlõkiusku grillisõpadele rohkem avatust ja katsetamisjulgust, iseeneselegi üllatusena võib leida uued lemmikud sealt, kust seda ei loodakski. Mitte et ma mõnusat vürtsist vorsti või isemarineeritud seašašlõkki ei hindaks. Samas ka minu maitsekatsetustel on piirid, näiteks Firenzes 3 Michelini tärniga restoranis Enoteca Pinchiorri jäi jäneseaju minust puutumata.

PM: Kuidas pere lapsed grillkatsetustesse suhtuvad ja kas neil on omad eelistused?

M-L: Noorim laps veel “grilliealine” ei ole, küll aga on ülejäänud kolm suured grillisõbrad ja juba harjunud sellega, et suveõhtu söök tuleb õuest. Lapsed on selles osas head indikaatorid, et kui liha liiga sagedasti saama hakkab, ei jäta nad seda märkimata ja siis tuleb vahelduseks valmistada midagi muud. Lisaks on mu vanim poeg taimetoitlane, mistõttu tulevad grillilt sageli ka köögiviljad. Hästi maitsvad on potis poolvalmis keedetud värsked kartulid, mis siis oliivõli. rosmariini ja meresoolaga segatult grillil (metall- või fooliumalusel) lõplikult valmivad. Samamoodi, eelnevalt poolvalmis keetes ja siis erinevate ürtidega maitsestades, saab grillilt ka mõnusaid porgandeid peterselliga ja värske kapsa rohke tilliga.

Grillitud seened, baklažaan, suvikõrvits ja paprika ürtidega segatult, oliivõli ja sidrunimahla või veiniäädikaga maitsestatult on maitsev omaette roana ja ka ka mõnus lihakõrvane.

Laste ketšupihullust on mul õnnestunud vältida, pakkudes lauale alternatiivina tomatipastast isevalmistatud kastme, mis läheb loosi küll, kui ketšupit lihtsalt pole.

PM: Lastega peres on magustoit ikka ja alati teemaks – kas ka grilli pealt midagi magusat saab?

M-L: Saab-saab! Klassika on muidugi grillitud vahukommid -  lastele põnev teha ja maitsev ka. Küpsetada saab edukalt ka mitmeid puuvilju, nii vardasseaetult kui näiteks ananassi tervelt ja banaani lausa koorega grillides. Grillitud banaan on meie laste lemmik. Soojad puuviljad külma vaniljejäätise ja tilga balsamicoga sobivad kenasti magusaks maitsvaks punktiks grillõhtule.

Märksõnad

Tagasi üles