Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
/nginx/o/2013/09/05/2062189t1h7752.jpg)
Elektrihindade kõikumine ning -tõus sunnib järjest rohkem mõtlema viisidele, kuidas koduses majapidamises elektrit säästlikumalt tarbida, kirjutab Euronicsi tehnikaekspert Meelis Väljamäe.
Kodumasinad
Pesumasin:
- Pese võimalusel terve masinatäis pesu.
- Kasuta võimalikult madalat veetemperatuuri. Tänapäeva pesumasinad ning pesuvahendid on arendatud töötamaks efektiivselt madalal temperatuuril.
- Kahetariifse elektripaketi puhul kasuta pesu pesemisel võimalusel öist, odavamat elektrit (eeldab viitstardi funktsiooni olemasolu).
- Uue pesumasina ostul otsi Auto off funktsiooniga toodet.
Pesukuivati:
- Puhasta ebemekogur enne kuivatuskorda. Ebemeid täis ebemekogur võib suurendada kuivati voolutarvet mitu korda.
- Kahetariifse elektripaketi puhul kasuta pesu kuivatamiseks võimalusel öist, odavamat elektrit.
- Kuivatit ostes eelista soojuspumbaga kuivatit. Soojuspumba tehnoloogia tarbib soojusvahetiga võrreldes kordades vähem elektrit.
Nõudepesumasin:
- Võimalusel pese alati terve masinatäis.
- Vähe määrdunud nõusid tuleks pesta madalamal temperatuuril.
- Kahetariifse elektripaketi puhul kasuta nõude pesemisel võimalusel öist, odavamat elektrit.
Külmik:
- Külmikut ostes eelista jäävaba tehnoloogiaga mudeleid.
- Tavatehnoloogial külmikul sulata sügavkülmkambrit vähemalt kaks korda aastas. Külmkambrisse kogunev jää suurendab voolutarvet märgatavalt.
- Hoia külmiku ust võimalikult vähe avatuna.
Pliit ja ahi:
- Pliidi valikul kaalu induktsioonplaadiga mudelit.
- Induktsioontehnoloogia kuumutab keedunõud otse, ilma kütteelemendita, olles nii oluliselt säästlikum. Kindlasti tuleks aga silmas pidada, et induktsioonplaat töötab vaid elektrit juhtivate nõudega.
- Kata võimalusel keedunõu kaanega.
- Ahju valikul tuleks eelistada energiamärgistust A+++ ning valida võimalikult väikese soojuskaoga mudel.
- Hoia ahju ust lahti nii vähe kui võimalik.
Veekeetja ja kohvimasin:
- Kasuta võimalusel filtreeritud vett.
- Puhasta seadet regulaarselt katlakivist. Eesti kaltsiumirikas vesi soodustab katlakivi teket. Sadestuv katlakivi pikendab vee soojenemisele kuluvat aega ning võib kordades suurendada elektrikulu.
- Espressomasinad lülituvad ise energiasäästlikule režiimile kui seadet mõnda aega pole kasutatud, tarbides sel ajal voolu 0W.
Tolmuimeja:
- Tolmuimeja valikul tasub võrrelda mootori tarbitava võimsuse ja efektiivsuse suhet.
- Vaheta tolmukotti või tühjenda konteinerit õigeaegselt. Ületäitunud tolmukoguriga tolmuimeja voolutarve suureneb oluliselt.
- Mootorikaitse- ja väljuva õhu filtreid peab vahetama regulaarselt. Vana, tolmuosakesi täis filter suurendab voolutarvet, vähendab efektiivust ja suurendab tuppa tagasi sattuvate tolmuosakeste arvu.
Föön
- Fööni puhul tuleks võimalusel võrrelda õhuvoo tugevust tarbitava võimsusega. Tihti on väiksema voolutarbega föönid suurema õhuvoolu tugevusega, seega efektiivsemad ja säästlikumad.
Elektroonikaseadmed
Arvuti:
- Eelista lauaarvuti ostule sülearvuti soetamist. Vanema lauaarvutiga võrreldes tarbib keskmine sülearvuti enamasti vähemalt 50 protsenti vähem elektrit.
- Seadista arvuti lülituma unerežiimi, kui oled arvuti juurest pikemalt eemal.
- Eemalda arvuti küljest mittevajalikud seadmed. Mitmed USB-toitega seadmed nagu välised kõvakettad tarbivad üsna palju elektrit.
- Kui sülearvuti aku on täis laetud, eemalda laadija vooluvõrgust.
Telerid, kodukinod ja mängukonsoolid:
- Kodust lahkudes oleks mõistlik audio- ja videoseadmed vooluvõrgust eemaldada. Sellised seadmed võivad tarbida ooterežiimil üllatavalt palju elektrit. Ooterežiimil seadmed moodustavavad tihti 15-20 protsenti elektriarvest.
- Ühendada teler, kodukino ja mängukonsool lülitiga pikendusjuhtme külge, nii saab mugavalt kõigi seadmete elektritoite korraga sisse/välja lülitada.
Muud seadmed
- Eemalda akulaadijad vooluvõrgust kui akud on täis laetud.
- Vaheta hõõglambid luminofoor- või LED-pirnide vastu. Alternatiivina võib kasutada ka halogeenpirne, mis on sama valgustugevusega hööglampides 30 protsenti säästlikumad, kuid halogeenpirnid kiirgavad väga palju soojust, seega ei sobi need kõigile lampidele