P, 3.12.2023

Lugeja küsib: kas tööandjal on õigus keelata mul täiskohaga tööle naasta?

Tarbija24
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

«Peale emapalga lõppemist katkestasin lapsehoolduspuhkuse ja soovisin tööle asuda poole koormusega. Sain tööandjaga kokkuleppele ja vormistasime töölepingu muudatuse. Peagi saab laps 3‑aastaseks ja sooviksin nüüd jätkata täistööajaga. Tööandja väidab, et selleks pole mul enam õigust, sest ise kirjutasin avalduse poole kohaga töötamiseks. Kuidas siis tegelikult on?» küsib lugeja.

Vastab Tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Ülle Mustkivi.

Vastus teie küsimusele sõltub sellest, kuidas te tööandjaga töölepingu muutmise osas kokku leppisite. Töölepingut saab muuta vaid poolte kokkuleppel ja muudatused jõustuvad siis vastavalt poolte läbirääkimiste käigus saavutatud tingimustele. Kui vormistasite tööandjaga kirjaliku kokkuleppe osalise tööajaga töötamiseks ilma tähtaega määramata, siis nii see paraku jääbki. Kui saavutasite kokkulepe uutes tingimustes ja teie sooviks oli osalise tööajaga töötada ainult lapse 3‑aastaseks saamiseni, siis oleks tulnud töölepingu muudatus vormistada tähtajalisena. Sellisel juhul jätkuks tööleping endistel tingimustel peale tähtaja möödumist (s.t. tingimustel, milles oldi kokku lepitud enne lapsehoolduspuhkusele jäämist).

Nüüd saate vaid teha tööandjale uuesti ettepaneku töölepingu tingimuste muutmiseks, kuid täistööajaga saate jätkata vaid kokkuleppe saavutamisel.

Võimaliku pooltevahelise vaidluse kokkulepete olemasolu ja kehtivuse üle lahendab töövaidlusorgan (s.o töövaidluskomisjon või kohus).

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles