N, 28.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Deloitte: välismaa kontsernid võtavad üha enam kasumi välja laenudena

BNS
Facebook
Comments
Euro paberrahad
Euro paberrahad Foto: Caro / Scanpix

Paljud rahvusvahelised kontsernid kasutavad Eestis tulumaksu vältimiseks ja maksmise edasilükkamiseks kontsernisiseseid laene, taolise seadusaugu likvideerimine võiks Deloitte'i hinnangul anda riigile vahendeid maksusüsteemi konkurentsivõimelisemaks muutmisel.

«Kasvava trendina võib välja tuua, et välismaised grupiettevõtted võtavad üha enam oma Eesti tütarettevõtetest kasumit välja laenudena. Ei ole harvad situatsioonid, kus Eesti ettevõte laenab mitmeid aastaid järjest kogu oma kasumi välismaisele grupiettevõttele koheselt peale selle tekkimist,» rääkis finantsteenuseid pakkuva Deloitte Advisory AS juhatuse liige Mait Riikjärv BNS-ile.

Suuremate ettevõtete puhul küünivad summad kümnetesse miljonitesse eurodesse. Tagasimakseid Eestisse reeglina ei tehta. «Samal ajal näiteks peab ettevõte aga Eestis oma tegevuse arendamiseks ise pangast laenu võtma. Selliste laenude puhul on oluline analüüsida, kas tegemist on ikka laenuga või hoopis varjatud dividendimaksega,» ütles Riikjärv.

Kontsernilaenud on ettevõtluse normaalne osa, kuid grupisiseste laenude stabiilne kasv Eestis annab märku sellest, et seda kasutatakse tulumaksukohustuse edasilükkamiseks, märgib Deloitte Kesk-Euroopa finantsjuhtide hulgas tehtud uuringu kaassõnas.

Kui tööjõumaksud on suhteliselt kõrged ja erisusi nende vältimiseks suhteliselt vähe, siis väljamakstavatele dividendidele kehtestatud 21-protsendilist tulumaksu välditakse sageli kontsernisiseste laenudega. Kuna maksu- ja tolliamet ei nõua laenuperioodi kestel intresside tegelikku laenuandjale tasumist, siis tähendab see, et laene on võimalik tähtajatult pikendada, kui tekkinud intressid lisatakse põhilaenule.

Sellise tulumaksu maksmise edasilükkamisviisi lõpetamine riigi poolt võiks suurendada maksusissetulekuid, mida oleks võimalik kasutada maksusüsteemi konkurentsivõimelisemaks ja läbipaistvamaks muutmiseks. Muuhulgas pakub Deloitte välja dividendide maksustamise vähendamist ja soovitab holdingfirmade Eestisse meelitamiseks vabastada Eesti ettevõtete tütarfirmade aktsiate müügist tekkiv kasum tulumaksust.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles