T, 6.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuidas saada lahti murus vohavast samblast?

Eger Ninn
Facebook Twitter
Comments
Sammaldumisele kalduvat murupinda peaks paar korda suve jooksul õhustama.
Sammaldumisele kalduvat murupinda peaks paar korda suve jooksul õhustama. Foto: Arvet Mägi /Virumaa Teataja

Sammal kipub muru vallutama, kui pinnas on liigselt tihenenud, muld on happeline, muru pole pikka aega väetatud ja pinnas on toitainete vaene, muld on liigniiske või muru on liiga varjulises kohas.


Sammaldumisele kalduvat murupinda peaks paar korda suve jooksul õhustama. Selleks võiks kasutada näiteks aiaharki, tehes murusse auke. Neisse aukudesse on hea rehitseda turba-liiva segu. Nii saavad juured hapnikku ja murutaimede kasv taastub. Sambla kasv on samas raskendatud.

Muru vajab päikesepaistelist või poolvarjulist kasvukohta. Maja põhjapoolsel küljel ja puude, põõsaste all muru ei taha kasvada. Sellistel aladel võikski lasta samblal kasvada või istutada sinna varju taluvaid püsikuid.

Mulla happeliseks muutumist saab ära hoida regulaarse lupjamisega, lisades 2-3-aastaste vaheaegade järel sajale ruutmeetrile umbes 40 kg dolomiidijahu.

Spetsiaalsete samblaeemaldustoodete kasutamisel muutub lühikeseks ajaks järsult mulla pindmise kihi happesus. Seda sammal ei talu ning tõmbub mõne päeva möödudes pruuniks ja kuivab. Kuivanud sammal riisutakse murust välja, lisatakse tekkinud tühikutesse lubjatud ja väetatud mulda ning külvatakse uued seemned.

Varakevadel spetsiaalse väetise laotamine murule tõstab mulla pindmise kihi happesust, takistades sellega sambla arengut. Tänu toitainete sisaldusele aitab see ühtlasi kaasa tugeva kvaliteetse muru kasvule. Toitaineid ei jätku kogu suveks, seetõttu on lisaväetamine vajalik jaanipäeva paiku.


Allikas: Hansaplant

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles