N, 30.11.2023

Europarlament pooldab õhukeste kilekottide keeldu

Tiina Kaukvere
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Prügi ja plastikjäätmed Itaalia põllul.
Prügi ja plastikjäätmed Itaalia põllul. Foto: AFP/SCANPIX

Täna otsustas Euroopa Parlament, et aastaks 2020 tuleks keelata kõige ohtlikumad plastained ja teatud tüüpi kilekotid.

Ühtlasi peaks saadikute arvates paika panema siduvad eesmärgid plastjäätmete taaskasutamiseks, teatas Euroopa Parlamendi pressikeskus.

«Parlament on teinud ettepaneku, kuidas tegeleda selle tohutu probleemiga, milleks on plastjäätmete mõju keskkonnale ja tervisele. Ütlesime täna, et halbu harjumusi tuleb muuta ja toodete üle tuleb arvet pidada alates tootmisest kuni nende lõpliku realiseerimiseni. Suunates võimalikult paljud tooted ümbertöötlusse, aitame puhastada keskkonda, luues samal ajal uusi töökohti», ütles raportöör Vittorio Prodi.

Saadikud teevad ettepaneku kehtestada siduvad eesmärgid eri tüüpi plastjäätmete kogumiseks, sortimiseks ja ringlussevõtmiseks ning panna paika kohustuslikud ringlusse võetavuse kriteeriumid. Samuti tuleks kogumise, sortimise ja üldise jäätmekäitluse kriteeriumid ELi piires ühtlustada ning läbi vaadata plastikjäätmete kogumist reguleeriv pakendidirektiiv.

Saadikud paluvad Euroopa Komisjonil esitada 2014. aastaks ettepanekud, kuidas lõpetada 2020. aastaks taaskasutuseks sobivate jäätmete prügilasse ladustamine. Lisaks leiavad nad, et plastjäätmeid tuleks kasutada energia tootmiseks vaid juhul, kui kõik ülejäänud võimalused on ammendunud.

Resolutsiooni kohaselt tuleks kõige ohtlikumad plastmaterjalid keelustada. Ühekordsete kilekottide kasutamist tuleks järsult vähendada ning võimaluse korral tuleks nende kasutamisest täielikult loobuda. .

Saadikud toonitavad, et jäätmeid käsitlevate ELi õigusaktide täieliku rakendamisega oleks võimalik säästa aastas 72 miljardit eurot, suurendada ELi jäätmekäitlussektori aastakäivet 42 miljardi euro võrra ning luua 2020. aastaks üle 400 000 uue töökoha.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles