Muruniiduki või trimmeriga tööd tegema hakates tuleks kindlasti tutvuda kasutusjuhendiga, sest tegemist on lõikeriistadega, millega võib oskamatu käsitsemise korral päris tõsiseid õnnetusi juhtuda.
Muru niites tuleb osata ohte näha
«Jääb mulje, et aiapidajad ei raatsi teha lisakulutusi enda kaitsmiseks – kaitsevarustust võime kohata vaid harva ja sedagi professionaalsete haljastustöötajate seljas. Jalgrattaga sõites pannakse kiiver pähe, sest meie hullumeelne liiklus tuletab reaalse ohu meelde, aga kodus oma aias toimetades ei osata ohte näha,» rääkis aiahooldusseadmeid müüva ettevõtte Husqvarna müügijuht Tarmo Jänes.
«Muru niitmine on oluliselt turvalisem, kui vahetate rannaplätud tugevate, mittelibisevate kinniste jalanõude vastu ja kasutate kas kõrvatroppe või –klappe. Muruniiduk teeb umbes 100 dB ja pikka aega sellise mürina sees viibimine kuulmisele kasu küll ei too,» lisas ta.
Jänes nentis, et kuigi töökasvatus on oluline, siis tänapäevased võimsad aiamasinad on mõeldud vaid täiskasvanutele kasutamiseks. «Veelgi enam, enne töö alustamist saatke lapsed hoopis kaugemale – on siiski reaalne oht, et mõni kivi või puutükk võib niiduki alt lennates haiget teha. Isegi auto on mõistlikum nurga taha ajada, on olnud juhtumeid, kus juhuslikult trimmeri lõikeorgani poolt lendu paisatud kivi kalli autoakna katki lööb,» hoiatas müügijuht.
Eriti tähelepanelik tuleb aga olla muruniiduki puhastamisel. Selleks kallutatakse käepide vastu maad ja eemaldatakse süüteküünla juhe. «Ikka selleks, et välistada niiduki käivitamist sel ajal, kui seal ise näppepidi terade vahel toimetate. Selle tõe unustamine on paarile mehele valusalt kätte maksnud ja näpuotstest ilma jätnud,» rääkis Jänes.
Terade vahetamisel soovitas ta kindad kätte tõmmata, tuues paralleeli terava kööginoaga, mida ka palja käega ju terapidi pihku ei võta.
Trimmer iga töötamine nõuab Jänese sõnul veelgi suuremat tähelepanu. Olenemata sellest, kas tegemist on jõhviga, lõiketeraga või võsateraga masinaga, on kaitsevahendite kasutamine oluline. «Jalga kinnised tugevad jalanõud, selga pikkade varrukatega pluus või jakk ja jalga pikad püksid. Et trimmeri alt võib lennata kive, puutükke, klaasikilde või ka muud sodi, siis kaitske oma nägu kas pleksiklaasist või võrgust sirmiga,» soovitas ta. Lisaks võiks veel kasutada ka kaitseprille.
Kuna trimmer teeb kõva lärmi, siis võiks kodurahu huvides enne üle aia kiigata, ega naaber parajasti külalistega grillipidu ei pea. «Enda kõrvu saab kaitsta kõrvaklappidega või –troppidega, hea on kanda ka kindaid. Trimmeri või rohulõikuriga töötades on veelgi olulisem jälgida, et läheduses ei viibiks kõrvalisi isikuid, kuna on eriti suur oht, et lõiketera alt võib eemale paiskuda rohutükke või väikesi kivikesi,» selgitas Husqvarna müügijuht.
«Ükskõik, millise masinaga te aias töötate, peaasi on, et see oleks tehniliselt korras. Tänapäevased aiatöömasinad on turvalisuse suhtes hoolikalt testitud ja vastavad kõikidele ohutusnõuetele , kuid vaid nende hoolikas käsitlemine hoiab äpardused kaugel,» lisas Jänes.