Tänu soodsamale soojusele ja prügikäitlusele säästavad Eesti inimesed kokku seitse miljonit eurot aastas, kirjutab Iru elektrijaama arendusjuht Urmo Heinam Eesti Energia blogis
Iru elektrijaam sai jäätmeploki valmimisega uue elu: kui veel eelmisel aastal seisid jaama vanad plokid suure osa ajast, sest maagaas on kütusena kallis, siis jäätmeploki valmimisega olukord muutus. Elektrit toodab jäätmeplokk täisvõimsusel, senisest soodsama hinnaga soojusenergiat vastavalt Tallinna ja Maardu elanikele vajadusele. Tänu prügienergiale üleminekule säästab Iru elektrijaam aastas 70 000 000 kuupmeetrit maagaasi.
Kui eelmisel aastal tootis Iru elektrijaam kokku 30 gigavatt-tundi elektrit, siis tänavu kuue kuuga juba 43,2 gigavatt-tundi. Sellest jäätmetest toodetud elektrist piisaks 24 000 Eesti perele. Lisaks elektrile tootis Iru elektrijaam soojusvõrku üle 70 gigavatt-tunni prügist toodetud soojust, millest piisaks aastaks ligi 7000 kodule.
Iru jäätmeenergiaplokk on Eesti jaoks uus lahendus elektri ja soojuse tootmises, aga ka prügikäitluses. Segaolmejäätmeid tekib aastas 300 000 tonni, millest Iru elektrijaam suudab energia tootmiseks kasutada umbes 220 000 tonni. Tänaseks on Irus põletatud umbes 180 000 tonni prügi, mis muidu oleks viidud prügilatesse ja jäetud sinna aastakümneteks.
Valdavalt – umbes 90 protsendi ulatuses - on Iru jäätmeenergiaplokis põletatavad segaolmejäätmed pärit üle Eesti, kuid tarnekindluse tagamiseks on jäätmete tarnelepingud sõlmitud ka Soome ja Iirimaa ettevõtetega, kellele pakutakse olmejäätmete käitlemise teenust. Vastupidiselt levinud valearvamusele, ei osta Iru elektrijaam välismaist prügi, vaid vastupidi – osutab teenust ja saab prügi vastuvõtmise ja käitlemise eest tasu. See sai võimalikuks tänu sellele, et Iru jäätmeploki valmimisega tekkis võimalus jäätmete taaskasutamiseks keskkonnaohutul moel, mida naaberriikides napib.