Pikaaegse maaklerina oma kogemustele tuginedes võin väita, et üldjuhul kujunebki see protsess kõigile meeldivaks. Kahjuks pole aga Eestis maaklerite tegevus seadusega reguleeritud, mis annaks õiguse tegutseda vaid kutselistel maakleritel.
1997. aastal asutatud Eesti Kinnisvaramaaklerite Koda (EKMK) on mittetulundusühing, kuhu kuuluvad vabatahtlikult nii kutselised kui ka veel kutseta, kuid eetilisi normatiive järgivad maaklerid.
Koja üks eesmärke on saavutada selline olukord, et turul võiksid tegutseda ainult kutselised maaklerid või assistendid, kes on registreeritud vastavas kutseregistris.
Maaklerid vassivad
Viimastel aastatel on EKMK juhatus saanud mitmeid suulisi ja kirjalikke kaebusi maaklerite tegevuse kohta. Toon siinkohal mõned olukorrad, millega seoses on inimesed meie poole pöördunud:
1) Maakler avaldas korteri omaniku teadmata tema korteri müügikuulutuse ning keeldus kategooriliselt oma nime avaldamast. Nüüdseks on kuulutus portaalidest eemaldatud.
2) Ostja, müüja ja maakleri vahel oli allkirjastatud lihtkirjalik (notari tõestuseta) broneerimisleping ning ostja oli tasunud ka kokkulepitud broneerimistasu.
Kolm päeva hiljem teavitas müüja aga ostjat, et on leidnud veel ühe kliendi, kes on nõus nimetatud kinnisvara eest tasuma sada tuhat krooni enam.
Kuna seaduse järgi peavad kõik kinnisvara ostu-müügiga seotud lepingud olema notariaalselt tõestatud ning see leping oli lihtkirjalik, ei saa selle lepingu alusel müüjalt tehingu tegemist nõuda.
EKMK juhatus soovitas selles küsimuses pöörduda juristide poole.
3) Müüja ja maakler olid allkirjastanud kinnisasja müümiseks maaklerilepingu. Kuna kolme kuu jooksul ostjat ei leidunud ning lepingu kohaselt oli müüjatel õigus ka ise oma kinnisvara müüa, siis seda nad ka tegid.
Pärast kinnisvara müümist nõudis aga maakler müüjatelt poole kokkulepitud vahendustasust, mille kohta lepingus ühtegi kokkulepet polnud. Maakler põhjendas, et oli lepingu kogemata valesti vormistanud.
EKMK juhatuse seisukoht oli seadusest lähtudes ühene: maakleril tekib vahendustasu saamise õigus pärast tema vahendamise või osundamise tulemusena sõlmitud müügilepingu allkirjastamist.
Kontrolli maakleri tausta
Nimetatud juhul ei toimunud müügitehing maakleri vahendusel ega osundamisel, seega ei pidanud müüja maaklerile vahendustasu maksma.
Küsimusi on tulnud ka maakleritasude suuruse ja enampakkumiste korraldamise kohta ning pretensioone maaklerite ebaviisaka käitumise ja ebaprofessionaalse suhtumise osas. Hea meel on tõdeda, et enamik kaebusi on tulnud maaklerite kohta, kes ei ole kutselised maaklerid ega ka EKMK liikmed.
Kui valid endale maaklerit, kelle abil kinnisvara osta/müüa/üürida, soovitame alati kontrollida, kas valitud maakler on EKMK liige ja/või kas tal on vastav kutsetunnistus.
Iga EKMK liikme ja kutselise maakleri kliendil tekib kaebuste korral õigus pöörduda avaldusega koja juhatuse poole, kes suunab vajaduse korral avalduse lahendamiseks EKMK aukohtule.
Paraku ei saa EKMK lahendada kaebusi selliste maaklerite puhul, kes pole koja liikmed ega kutselised maaklerid. Nende tegevuse üle puudub igasugune järelevalve, mistõttu soovitamegi valida maakler koja liikmete ja/või kutseliste maaklerite hulgast.