«Eile just oli meil lapsega see teema. Jonnis nagu pöörane õhtul, kisas, et tema tahab. Korrutasin ka talle, et päkapikud näevad ning homme ei pruugi sul küll sussi sees midagi olla, kui niimoodi jonnid ja sõna ei kuula,» lisas teine lapsevanem, kellel ei olnud siiski südant, et last maiustusest ilma jätta. Samas kirjutas ta samuti lapsele kirja, et ta kuulaks ikka sõna.
Lastepsühholoog: tooge välja head omadused
«Päkapikud on harilikult väga heatahtlikud tegelased. Nad leiavad igas lapses alati midagi head,» arvas Tallinna perekeskuse lastepsühholoog Anni Vaher. Ta lisas, et lapsele kirja jätmise mõte on väga tore.
«Kiri võiks kirjeldada nii häid tegusid kui ka seda, mis ei läinud lapsel nii hästi. Kiri ei peaks olema väga pikk ega moraalitsev. Piisab paarist lausest. Kõlama peaks jääma ikka hea. See motiveerib last rohkem,» soovitas Vaher.
Ta lisas, et kõik eksivad ja lapsed ei suuda alati õigesti käituda. «Lähtuda tuleks sellest, mida tahame saavutada selle või teise mõjutusvahendiga. Kui tahame, et lapse käitumine muutuks, siis aitab paremini lapse heade omaduste esile toomine ja lapsevanema usk, et laps suudab ja tahab oma käitumist muuta,» selgitas Vaher.
Täiskasvanu usk lapsesse aitab Vaheri sõnul lapsel endal ka oma tublidusse uskuda. Pidevalt halvale näpuga näitamine toob veel enam halba esile.
«Jõuluootuse aeg ei ole see ainuke ja õige aeg oma lapse kasvatamiseks. Jõuluvana ei jäta ühtegi last kingitusest ilma ja ta usub, et kõik lapsed on omamoodi tublid,» lisas lastepsühholoog.