T, 5.12.2023

Tööandjad: valitsus rikub kokkulepet ühiskonnaga

Liina Valdre
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toomas Tamsar.
Toomas Tamsar. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsari sõnul astus valitsus täna suure sammu dialoogi ja sotsiaalpartnerluse eduka imiteerimise teel, kui otsustas jääda kehtivate töötuskindlustusmakse määrade juurde.

«Kindlasti on meil küsimused valitsuse otsuse seaduslikkuse osas, mida uurib praegu õiguskantsler. Kuid see pole niivõrd küsimus paragrahvidest, kuivõrd väärtustest. Tänane valik oli rikkuda ühe aasta riigieelarve nimel kokkulepet ühiskonnaga,» kommenteeris Tamsar.

Tamsari sõnul ütleb seadus täpselt, millest peab töötukassa nõukogu lähtuma, kui teeb valitsusele maksemäära ettepaneku.

«Nõukogu järgis seaduse nõudeid täht-tähelt. Nüüd peaks kogu ühiskond valitsuselt tungivalt aru nõudma, miks jäeti tähelepanuta töötajate ja tööandjate ühine, argumenteeritud ja seaduslik ettepanek, mis puudutab otseselt iga inimese ja ettevõtte rahakotti,» lisas ta.

Töötukassa nõukogu otsustas töötajate ja tööandjate ülekaaluka häälteenamusega, et kuna kassas on raha piisavalt ka suure kriisi üle elamiseks, siis pole reservide märgatavaks kasvatamiseks põhjust ning targem on see raha töötajatele ja ettevõtetele kätte jätta.

Tööandjate juhi hinnangul tunneb üha enam ettevõtteid tunneb praegu töökätest teravat puudust. «Kui töötukassa reservid jätkavad kasvamist senises tempos, on aus ja hädavajalik suunata kassa põhitähelepanu tööpuudusega tegelemiselt töötuse ennetamisele. Eeskätt siis töötajate ennetavale ümber- ja täiendõppele, et hoida inimesi kiiresti muutuval ja areneval tööturul konkurentsivõimelistena, et võimalikult vähe kätepaare tulutult seisaks,» nentis ta.

Valitsus keeldus neljapäeval arvestamast töötukassa nõukogu ettepanekuga kehtestada 2014. aastaks kindlustatu maksemääraks 1,4 protsenti ja tööandja maksemääraks 0,7 protsenti töötasudelt makstavatelt summadelt ning otsustas jääda kehtivate töötuskindlustusmakse määrade juurde.

Valitsus leidis, et Eesti jaoks küll väikese, kuid siiski mõõduka majanduskasvu tingimustes tuleb reserve koguda, et languses mitte makse tõsta.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles