Adobe'i andmelekkes avalikustati üle 47 000 Eesti kasutaja paroolivihjed

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Soomlastele ja Soomes elavatele eestlastele tehti soodusportaal.
Soomlastele ja Soomes elavatele eestlastele tehti soodusportaal. Foto: SCANPIX

Riigi infosüsteemi amet (RIA) teatas, et hiljuti rahvusvahelist tähelepanu pälvinud Adobe Systemsi andmelekkes on ligi 47 000 .ee lõpuga meiliaadressi, krüpteeritud parooli ja paroolivihjet.

Lisaks on RIA andmetel avalikustatud nimekirjas kindlasti ka palju nende Eesti inimeste aadresse, kes kasutavad välismaiseid e-posti teenuse pakkujaid nagu Gmail või Hotmail. Levinud eestikeelsed paroolivihjed on näiteks «koer», «kass», «sama» ja «tavaline».

Krüpteeritud paroolist on pahalastel võtme olemasolul võimalik tuletada parooli ennast, seega soovitab RIA uuendada parooli nii Adobe'i keskkonnas kui ka teistes veebiteenustes, kus sama parooli kasutati. Adobe on kõik avalikustatud paroolid tühistanud ning sealsete teenuste kasutamiseks tuleb parooli muuta.

RIA tuletab meelde, et sama parooli kasutamine eri keskkondades on riskantne käitumine. Tugev parool on kasutusel ainult ühes keskkonnas, vähemalt 9-10 tähemärki pikk, sisaldab nii suuri kui ka väikesi tähti, numbeid ja kirjavahemärke. Paroolivihjega tuleb olla kõigis e-keskkondades ettevaatlik – see ei tohi aidata kellelgi teisel parooli ära arvata.

2. oktoobril teatas Adobe Systems kasutajate andmete lekkest. Hiljuti selgus, et leke on ulatuslikum kui esialgu arvatud - ettevõtte sõnul said pahalased ligipääsu 38 miljoni Adobe'i aktiivse kasutaja meiliaadressidele koos krüpteeritud paroolide ja nende meelde tuletamist hõlbustavate vihjetega. Samas on internetis mitmel veebilehel avalikustatud nimekirjas üle 150 miljoni aadressi, krüpteeritud parooli ja vihje. Ettevõte arvab, et lisaks e-posti aadressidele varastati andmebaasist ka 2,9 miljoni kasutaja krüpteeritud krediitkaardiandmed. Adobe'i tarkvara kasutatakse enim .pdf failide lugemiseks, foto- ja videotöötluseks, samuti veebilehtede loomiseks.
 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles