Eleringi juht Taavi Veskimägi kirjutas üleeile oma blogis, et Läti ja Leedu ei taha läbipaistvat elektriturgu korraldada.
«Seetõttu peame tõsiselt lähiajal kõigi osalistega ühiselt kaaluma, et kui selline olukord jätkub, mida tänasel päeval turul näeme, kas siis Eesti elektriturg saab olla automaatselt integreeritud Läti ja Leedu elektriturgudega või mitte. Sisuliselt on Läti ja Leedu turuosalised taandanud ennast kauplemast NPSi elektribörsil, mistõttu ei saa pidada ka tekkinud hinda usaldusväärseks,» kirjutas Veskimägi.
Junghans märkis, et Läti ja Leedu tarbivad rohkem, kui toodavad. Defitsiiti saaks vähendada ülekande abil Eestist, aga ülekandevõimsused Eesti-Läti piiril pole piisava läbilaskvusega. «Piiratud ülekandevõimsuste tõttu tuleb elektri tootmiseks kasutada kõrge hinnaga gaasijaamu ja see ajab hinna elektribörsil üles,» selgitas Junghans.
Nord Pooli Balti piirkonna juht Hando Sutter lausus, et Balti riikide elektribörsil on olnud hinna kujundamiseks piisavalt pakkumisi. «Kui keegi tahab, et hind oleks aasta läbi 45 eurot, siis tuleb tagasi minna reguleeritud turule, vabal elektriturul ei ole see võimalik, keegi ei saa garanteerida, et hind ei kasva üle 50 euro megavatt-tunni eest,» ütles Sutter.
Majandusminister Juhan Parts märkis, et peab läbirääkimisi Läti ja Leedu kolleegidega, et panna elektriturg toimima ühesuguste reeglite järgi ja saada tarbijaid rahuldav tulemus.