Praegune asjade seis näib olevat ootuspärane. Euroopas leidub mõni kõhkleja, kelle hulgas Jürgen Stark Euroopa Keskpangast on kõige mõjukam. Aga enamasti kehitatakse õlgu ja nenditakse, et eurotsooni laienemine jätkub ja kui Eesti on kõik Maastrichti kriteeriumid täitnud, siis on pääs maailma ühte elitaarsemasse klubisse kindel.
Kõige mõjukam muudatus, mis eurotsooni täisliikme staatusega kaasas käib, on Eesti Panga presidendi õigus osaleda Euroopa Keskpanga nõukogu istungeil. Viimane on koht, kus pannakse paika eurotsooni vast kõige olulisem rahapoliitiline hoob – intressimäär. Vanas Euroopas ootavad analüütikud ja majandusinimesed suure huviga keskpankade intressiotsuseid. Intressimäärast sõltub raha hind.
Eestis on keskpanga määratav intressiteema üsna tundmatu, sest meie keskpangal vastavat hooba pole. Nii tulebki meie ettevõtjail ja eraisikuist laenajail oodata vaikides Frankfurdi kõrgest büroohoonest tulevat otsust. Eurotsooni täisliikmeks saamine lubab aga Eesti keskpangal oma sõna sekka öelda.
Loomulikult võib Eesti keskpanga president Euroopa Keskpanga nõukogu istungeil vaid heakskiitvalt noogutada. Selge on see, et presidendi väljaütlemised pole enamasti tema isiklikud väljaütlemised, vaid keskpanga analüütikute ühise töö tulemus.
Kas Eestit Frankfurdis üldse kuulatakse või tähele pannakse sõltub paljuski sellest, kas meil on üldse midagi öelda. Ja midagi ütelda eurotsooni rahapoliitika kohta Eesti siiski võiks, sest vastasel juhul tekib küsimus, et kas oleme Euroopa elitaarsesse klubisse trüginud vaid mugava omakasu pärast.