EE börsile viimine oleks majandusloogiliselt õige samm. Positiivne on välisinvestorite huvi suurenemine Tallinna börsi vastu ning muudki tegurid, näiteks kodanikud saavad oma hoiused teenima panna. Ka mina ostaks nii soliidse firma aktsiaid.
Kuid Eesti ei saa arvestamata jätta ka muid riske, mis börsilt saadava kapitaliga kaasnevad. Majanduslanguse ajal võib ju ükskõik milline uus valitsus soovida veel aktsiaid müüa. Selle tagajärjel võib sattuda kontroll EE üle finantsgrupi kätte, keda Eesti riigi vajadused ei huvita. Rahvusvahelisel kapitalil on omad huvid, mida suunab kiirema kasumi lootus, mitte energiajulgeolekut tagava ettevõtte strateegilised vajadused. Kaitsepolitsei aastaraamat käsitleb selgelt energeetilise julgeoleku probleeme. Sedakorda on rõhk tööstusspionaažil just energeetika valdkonnas.
Osa projekte võib müüa
Energiafirmast on börsile minemas küll vaid kolmandik, kuid see on siiski riskantne samm. Akadeemik Lippmaa meenutas, kuidas Telekom välisomanike kätte liikus. Lisada võib veel meie pankade saatuse. Tegelikult on enamik tugevatest Eesti ettevõtetest, mis börsile on läinud, nüüdseks väliskapitali käes.
Nii kõhkleb ka osa koalitsioonist. Peaminister tõdes veel hiljuti, et Eesti Energial tekib rahavajadus alles 2011. aasta kevadel, mistõttu pole liigne kiirustamine lisaraha-võimaluste seas valikut tehes põhjendatud. Nii et börsile minekul on Eesti Energiale rohkem ohtusid kui tulu. Ma mõistan täielikult nende kartust, seda enam, et on ju tegelik võimalus rahastada Eesti Energiat viisil, nagu toimiti Tallinna Sadamaga. Madala laenukoormusega riigina saaks EE esmavajadused rahastada laenu toel, edasi võib aga otsustada juba uue riigikogu koosseis. Pole vaja valimisaastal IRLi esimehe Mart Laari propaganda ja soovide mõjul hakata populistlikke otsuseid tegema.