Päevatoimetaja:
Erkki Erilaid
Saada vihje

Kuus ämbrit, millesse tööotsijad võiksid mitte astuda

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Kristina Traks
Copy
Pikaajalise tööotsijana on lihtne muutuda meeleheitlikuks.
Pikaajalise tööotsijana on lihtne muutuda meeleheitlikuks. Foto: SCANPIX

Töö otsimine võib olla tüütu ja närvesööv protsess ning seda eriti siis, kui saad järjest äraütlevaid vastuseid. Sellisel juhul tasuks aeg maha võtta ja vaadata üle oma tegevusplaan ning käitumismustrid, soovitab CV Keskuse karjäärikeskus.

Siin on kuus hoiakut, mida tuleks vältida tööotsingute käigus:

Meeleheide. Olles pikka aega töötu, on kerge muutuda meeleheitlikuks. Paraku rikub see hoiak tööle saamise võimaluse veelgi, sest ükski tööandja ei suudaks võtta tõsiselt tööotsijat, kes on rusutud ja keda valdab meeleheide. Kui sa ei suuda iseseisvalt leida eneses piisavalt motivatsiooni, siis tuleks abi saamiseks pöörduda näiteks professionaalse karjäärinõustaja poole, kes aitab sind taas õigele teele.

Segadustunne ehk sa ise ka täpselt ei tea, mida teha tahad. Paljud lasevad oma karjääri mõjutada juhuslikel sündmustel. Olles leidnud töö, jõuab kätte aeg, kui saad ametikõrgendust ja nii lased end karjääriredelil aina edasi ja edasi viia,  teadmata seejuures, kuhu sa täpselt jõuda soovid. Ühel päeval karjäär seisatub ja mõtled, kuidas ma küll siia olen jõudnud? Töö otsimise puhul on oluline sihipärane ja aktiivne otsing, mis tagab eduka ja rahuloleva karjääri.

Huupi kandideerimine. Uue töö leidmisel on kindlasti oluline osa tööportaalides olevatele tööpakkumistele kandideerimine. Kuid peab tõdema, et tööotsing, kus keskendutakse ainult tööpakkumistele kandideerimisele, ei pruugi viia parima tulemuseni. Selle asemel hoia ka oma CV aktiivsena, uuenda ja täienda seda aeg-ajalt, et see oleks nähtav tööpakkujatele ka CVde andmebaasis.

Unistuste maailmas elamine - sa arvad, et sulle võlgnetakse teatud töö või kindel palk. See mõtteviis on üks kindlamaid teid läbikukkunud tööotsingu juurde. Näiteks kandideeridakse tööpakkumistele, mille jaoks tegelikult puudub nõutud kogemus ja isegi soov seda konkreetset eriala omandada. Või tunned sa, et väärid keskmisest kõrgemat töötasu ja vastavat ametipositsiooni, arvestamata hetke reaalseid võimalusi ja olukorda tööturul.

Läbimõtlematus – sa ei küsi, mida valesti teed. Tööd otsides ei tasu oodata kaks kuud enne kui sa midagi tõsist kavatsed ette võtta. Kui oled kandideerinud paljudele tööpakkumistele, kuid pole siiani saanud võimalust minna tööintervjuule, siis ei ole Sinu CV tõenäoliselt piisavalt hästi koostatud. Ja kui sa oled saanud intervjuule, kuid ei ole siiski osutunud valituks, siis peaksid mõtlema ja analüüsima oma käitumist tööintervjuul ja parandama oma väljendamisoskust. Sul on võimalus alati firmalt küsida, mis olid sinu puudusteks ja juba järgmine intervjuu võib minna edukamalt.

Isekus ja egoism. Väärtuslike kontaktide võrgustik on väga hea võimalus töö leidmiseks. Kuid sageli on tööotsijad võrgustikku kasutades suhtumisega, et teised inimesed peaksid midagi nende heaks ära tegema. Saades vihje mõnest tööpakkumisest või isikust, kes töötab sulle huvipakkuvas ettevõttes, pead ise huvi üles näitama ja aktiivselt suhtlema, et pääseda jutule või tööintervjuule.

Tagasi üles