Obama ja vabariiklaste võlalaekohtumine lõppes tulemuseta

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kui kongress valitsuse 16,7 triljoni dollari suurust võlalimiiti 17. oktoobriks ei kergita, saab riigikassas raha otsa.
Kui kongress valitsuse 16,7 triljoni dollari suurust võlalimiiti 17. oktoobriks ei kergita, saab riigikassas raha otsa. Foto: Reuters

USA presidendi Barack Obama ja vabariiklaste neljapäevane kohtumine Valges Majas ei toonud läbimurret valitsuse võlalae tõstmise ega uue riigieelarve osas.

Esindajatekoja vabariiklasest spiiker John Boehner oli eelnevalt teinud ettepaneku tõsta võlalage ajutiselt kuue nädala võrra ja alustada viivitamatult läbirääkimisi valitsuse tööseisaku lõpetamiseks.

Kui kongress valitsuse 16,7 triljoni dollari suurust võlalimiiti 17. oktoobriks ei kergita, saab riigikassas raha otsa. President on hoiatanud, et see toob kaasa riigi võimetuse oma arveid maksta ja on veelgi hullem kui praegune tööseisak.

Vabariiklaste käes olev esindajatekoda ja demokraatide enamusega senat ei suutnud uueks rahandusaastaks eelarves üksmeelele jõuda, mistõttu pidid valitsusasutused 1. oktoobril osaliselt oma töö peatama. Vägikaikavedu Washingtonis püsis seejärel patiseisus, enne kui vabariiklased neljapäeval oma ettepaneku tegid.

Obama ja veel 20 vabariiklast arutasid uut ettepanekut Valges Majas umbes poolteist tundi. Valge Maja sõnul kulgesid kõnelused hästi ja annavad lootust ummikust välja tulla.

Ka esindajatekoja vabariiklaste juht Eric Cantor nimetas kohtumist «kasulikuks» ja arutelu «konstruktiivseks».

Valge Maja teatel on Obama valmis ajutist, ehkki ilma lisatingimusteta kokkulepet allkirjastama. Samuti nõuab riigipea vabariiklastelt ajutist eelarvet, mis lubaks sadadel tuhandetel valitsusametnikel töökohale naasta.

Maailma rahandusjuhid kannustasid neljapäeval Ühendriike eelarves ja võlalae tõstmises kokku leppima. Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi sõnul põhjustaks USA maksejõuetus «tõsist kahju» Ühendriikide ja maailma majandusele, kuid ülejäänud maailm ei usu seda juhtuvat.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles