Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Lasterõivaste paelad ja nöörid võivad olla ohtlikud

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Eger Ninn
Copy
Kuni 7-aastaste laste rõivastel ei tohiks kapuutsi küljes olla mingeid paelu ega nööre.
Kuni 7-aastaste laste rõivastel ei tohiks kapuutsi küljes olla mingeid paelu ega nööre. Foto: Panther Media / Scanpix

Euroopa Komisjon tehtud lasterõivaste ohutuse uuringu tulemused näitavad, et iga kümnes rõivaese ei vasta kehtivatele standarditele ja võib olla ohtlik.


Nõuetega vastuolus olevatest rõivastest pea 70 protsenti moodustasid imikute ja väikelaste rõivad.

Euroopa turujärelevalveasutusi teavitatakse õnnetusjuhtumitest, mille põhjuseks on see, et lapse rõivaste küljes olevad paelad või nöörid on jäänud kinni kas jalgratta detailide, ukse või mänguväljaku osade vahele või külge.

Riikide statistika näitab, et sellised õnnetused jagunevad laias laastus kaheks. Väiksematel lastel põhjustavad õnnetusi valdavalt kapuutsinöörid, mis võivad kinni jääda mänguväljaku atraktsioonide näiteks liumägede külge. Suurematel lastel kipuvad bussiuste, liftide või jalgratta osade vahele kinni jääma üleriiete allservas või vöökohas olevad nöörid või paelad.

Et selliseid õnnetusi vältida, peavad nii rõivaste tootjad, importijad kui ka turustajad tagama, et lasterõivaste paelad ja nöörid vastaksid ohutusnõuetele. Lisaks peaksid ka vanemad jälgima, et nende laste rõivaste detailid ei kujuta endast ohtu.

Näiteks ei tohiks kuni 7-aastaste laste rõivastel olla kapuutsi küljes ega ümber kaela mingeid paelu ega nööre. Vanemate laste rõivastel ei tohiks need paelad olla pikemad kui 75 cm.

Euroopa Liidu uuringu käigus vaadeldi paelte ja nööridega lasterõivaste ohutust 11 riigis, sealhulgas ka Eestis. Turujärelevalveasutused kontrollisid aastatel 2008-2010 enam kui 16 000 rõivaeset.

Tagasi üles