Tegelikult tähendab käendaja allkiri käenduslepingul seda, et
käendaja võtab endale kohustuse vastutada käendatava isiku võetud laenu eest
. Teisisõnu: kui laenusaaja jääb laenu tagasimaksmisega hätta, tuleb laen käendajal tasuda.
Seega tasub enne käendamisega nõustumist läbi mõelda, kas teie pere-eelarvele on jõukohane käenduslepingus tagatud laenu tagasimaksmine, kui see ühel päeval karmi paratamatusena vajalikuks osutub.
Enne käenduslepingule alla kirjutamist tuleb see punkthaaval läbi lugeda ja veenduda, et kõik on arusaadav ning lepingu tingimused sobivad. Hiljem saab lepingut vaidlustada ainult kohtus.
Enne käenduslepingu sõlmimist on hea endale selgeks teha järgmised küsimused:
Tarbijakäenduse (see on käendus, mille annab tarbija ehk eraisik) puhul võib lepingus sisalduda punkt, et käendaja käendab ka laenusaaja tulevikus sõlmitavaid kohustusi.
Näiteks kui käendate sõbra laenulepingut, kes hiljem jääb pangale võlgu hoopis oma krediitkaardi kasutamise eest, siis võib pank teilt kui käendajalt hakata krediitkaardivõlga tagasi nõudma.
Kui tulevikus sõlmitavate kohustuse käendamise punkt lepingus kirjas on, tuleb võimalikult täpselt kindlaks määrata nende kohustuste sisu.
2. Millises summas te käendate?
Tarbijakäenduse puhul peab käenduslepingus kirjas olema käendaja vastutuse maksimumsumma. Üldjuhul määratakse käendaja vastutuse rahaliseks maksimumsummaks laenuvõtjale väljastatud laenust veidi suurem summa.
Näiteks: kui inimesele antakse laenu 18 000 krooni, võib laenulepinguga koos sõlmitavas käenduslepingus käendaja vastutuse rahaline maksimumsumma olla näiteks 25 000 krooni.
Sellega soovib pank garanteerida võimalike tulevaste makseraskuste puhuks ka intresside, viiviste ja lepingutasude kättesaamise. Ka võla sissenõudmisega seotud kulude hüvitamise eest vastutab käendaja, kui talle anti sissenõudmise kavatsusest õigeaegse teatamisega võimalus neid kulusid vältida.