Loomad elavad paraku lühemat aega kui inimesed ja seetõttu on kaotusvalu paratamatu. Turovski soovitab lastele selgitada, et surm ei ole haigus, vaid üks väga märgiline elu omadus. «Ainus, milles võib absoluutselt kindel olla, on, et iga elus asi sureb ükskord ära. Sellega peab arvestama. Väikesed lapsed vaatavad looma haiguse puhul kõigepealt vanemate poole, kes peavad siis oskama selgitada, mis toimub.»
Kommentaar
Tiit Kõnnussaar
koolitaja ja perenõustaja
Lemmiklooma rolli peres on raske üle hinnata. Tegemist on väga olulise pereliikmega, kes pakub enda eest hoolitsejatele ehedat rõõmu, väljendades oma armastust ja rahulolu viisil, mida ükski inimene sama intensiivselt jagada ei suuda. Selline pere lemmik on kõigi jaoks emotsionaalselt väga oluline. Peale selle peab ta saama erilise tähelepanu ja kohtlemise osaliseks, kuna ta ei suuda oma vajadusi ise sõnadesse panna, ja nii juhtubki vahel, et sedavõrd erilise pereliikmega hakatakse arvestama palju rohkem kui ükskõik kelle teisega.
Paraku satub ohtu tasakaal igas süsteemis, kus üks liige muutub teistest tähtsamaks. Perekonnas tähendab see, et erilisel kohal olev pereliige hakkab saama rohkem tähelepanu, aega ja hellust kui teised, kes on sama tähtsad pereliikmed. Tema vajadustega tegeleb terve pere, tema on see, kellest sõltub, kuhu ja kui kauaks pere koos minna saab.
Tema järgi planeeritakse reise, väljasõite ja isegi jalutuskäike. On selge, et koera või kassi loomaaeda kaasa võtta ei saa. Kui perel, kellele külla tahetakse minna, on väike laps, kes koeri kardab, siis tuleb pere lemmik koju jätta või leida mõni muu lahendus. Nii võib sageli näha, et lemmikloom saab peres rolli, mida võiks tähtsuselt võrrelda imiku positsiooniga.