2007. aastal leidis toonane õiguskantsler Allar Jõks, et kehtivad ravimite juurdehindluse piirmäärad riivavad põhiseaduses sätestatud ettevõtlusvabadust. Jõks tõmbas tähelepanu sellele, et seaduses toodu kohaselt peab ravimite hulgimüügi kaalutud keskmine juurdehindlus jääma vahemikku 7–10 protsenti, kuid analüüsist nähtuvalt ei ületanud keskmine juurdehindlus hulgimüügil 6,67 protsenti.
Jaemüügi kaalutud keskmine juurdehindlus peab jääma vahemikku 21–25 protsenti, kuid tegelikkuses ei ületanud juurdehindlus 19,04 protsenti. «Selline põhiõiguste meelevaldne riive ei saa aga mingil tingimusel olla kooskõlas õigusriigi põhimõttega,» märkis Jõks märgukirjas sotsiaalministeeriumile.
Õiguskansler palus ministeeriumil algatada juurdehindluse piirmäärasid käsitleva määruse põhiseadusega kooskõlla viimise menetlus, kuid aastal 2009 lõpetas tema mantlipärija Indrek Teder seoses sama määrusega seotud poolelioleva kohtumenetlusega märgukirja järelmenetluse.
Maksimaalne piirmäär 300 krooni?
Mu.ee kirjutab lisaks, et apteegid ja hulgimüüjad on esitanud sotsiaalkomisjonile ettepaneku uute juurdehindluste piirmääradega, mis on oluliselt kõrgemad praegu kehtivatest ning kõrgemad ka 2008. aasta alguses ravimiseaduse eelnõus välja pakutud piirmääradest.
Kui 2008. aasta algul pakkus sotsiaalministeerium, et juurdehindlus pakendite hulgimüügil ja jaemüügil ei tohi ületada 100 krooni ühe pakendi kohta, siis müüjate ühises ettepanekus oli kirjas, et juurdehindlus ei tohi ületada 300 krooni pakendi kohta.
Kuigi apteegid ja hulgimüüjad on valmis minema ka kompromissile, ei olnud sotsiaalkomisjon esimehe Urmas Reinsalu sõnul siiski nõus niisugust piirmäärade tõusu arutlusele võtma.
Nüüd oodatakse 26. veebruaril saabuva vahekohtu otsust. Uue komisjoni ajaks 9. märtsil teeb haigekassa lisaanalüüsid ja ministeerium kohtuotsuse peale ka õigusliku raporti.