/nginx/o/2007/10/10/5815t1hc71e.jpg)
Mani saar, kellelt Suurbritannia 140 miljoni naelsterlingi väärtuses aastasi maksulaekumeid tagasi võttis, laskis seepeale käiku kasinusmeetmeid.
Meetmetepakett on oma olemuselt valulik: maksud tõusevad ja kulusid kärbitakse, muuhulgas külmutatakse mitmeks aastaks avaliku sektori palgad.
Tillukese offshore finantskeskuse rahandusminister Allan Bell ütles saare parlamendile, et maailm pole enam seesama ning et madalate maksudega heaolumudel tuleb üle vaadata.
Valitsuskulud peavad aastaks 2015 langema ligi 10 protsendi ehk 49 miljoni naelsterlingi võrra. Tulumaks tõuseb 18 protsendilt 20 peale, riiklik sotsiaalkindlustus kasvab 1 protsendi võrra.
Vähemaks võetakse heldeid toetusi, nagu näiteks laenuintresside vabastusi, mis lähevad igal aastal maksma 13 miljonit naela. Tase, alates millest tulumaksu enam ei maksta, tõuseb 100 000 naelalt 115 000 naela peale, mistõttu tuleb mõnel rikkal isikul välja käia ligi 5000 naela rohkem.
Tänu kõrgematele maksudele kogutakse aastatel 2010-2011 20 miljonit naela, lisaks sellele nõutakse 2012. aastal sisse täiendavad 7 miljonit naela. Lisaks võetakse 15 miljonit reservifondist, mille surus on 300 miljonit naela.
Nimetatud meetmed on üsna teravas kontrastis Suurbritanniale harjumuspärase pideva laenuvõtmisega, kuna Mani saare põhiseadus nõuab, et eelarve oleks tasakaalus. Bell ütles, et nad võtavad ette viieaastase programmi ning kavatsevad riigirahanduse kindlatele alustele püsti panna. Ülemineku polsterdamiseks võetakse reservist välja 114 miljonit naela. Pensioni ja sotsiaalkindlustuse tagamiseks on saarel eraldatud 1,28 miljardi naela väärtuses investeeritud reserve.
Bell ründas Suurbritannia mullust ühepoolset sammu, millega muudeti kahe jurisdiktsiooni vahelist käibemaksulaekumiste jaotamise korda. Saare osa niinimetatud ühiskukrust väheneb aastatel 2010-2011 85 miljoni naela võrra ning edaspidi igaaastaselt 140 miljoni võrra. Bell ütles parlamendile, et suhted on muutunud ülimalt pingeliseks ning suurem partner pani lihtsalt oma jõu maksma, hüljates senised põhimõtted.
Mani saare mudel on põhinenud madalatel maksudel, mis on meelitanud kohale rikkaid immigrante ja ettevõtjaid. Lisaks sellele ehitati üles muljetavaldav heaoluriik, et ühiskonnas valitseks rahu ning Suurbritannia oskustöölised saare oma elusasemeks valiksid. 26 aasta eest endale offshore-paradiisi rolli võtnud saar on sellest ajast peale jätkuvat majandustõusu nautinud. 2009. aasta kasv oli hinnanguliselt 2,5 protsenti, 2010. aastaks prognoositakse kasvuks 4,5 protsenti. Töötusmäär oli jaanuaris vaid 2,4 protsenti, 80 000 elanikust olid ilma tööta 1029 inimest.
Bell ütles Financial Timesile: «Meil on sotsiaaldemokraatia ning seega on absoluutselt fundamentaalne, et me jääme alati jõukaks ja kanname hästi hoolt ka vaeste eest.» Ta ütles, et nad ei saa välistada koondamisi saare avaliku sektori 8500 töötaja hulgas. 555 miljoni naelasest riigieelarvest kulub teenistujate palkadele 316 miljonit naela ning valitsus tahab seda numbrit viie aastaga 10 protsendi võrra vähendada.
Äriringkonnad olid eelarve üle rõõmsad. Saare kaubanduskoja president Nick Verardi ütles, et maksud kasvavad kõikjal maailmas ning üldises kontekstis on kõik paigas.