Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

USA majandus tegi viimases kvartalis kuue aasta suurima hüppe

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Los Angelese Beverly Centeri kaubadnuskeskus. Kuigi analüütikud kartsidd, et USA tarbijate säästmise suurenemine ja ostude vähendamine hakkab majandust pärssima, tegi see aasta viimases kvartalis kuue aasta suurima tõusu.
Los Angelese Beverly Centeri kaubadnuskeskus. Kuigi analüütikud kartsidd, et USA tarbijate säästmise suurenemine ja ostude vähendamine hakkab majandust pärssima, tegi see aasta viimases kvartalis kuue aasta suurima tõusu. Foto: AFP / Scanpix

Maailma suurim, USA majandus tegi eelmise aasta viimases kvartalis kuue aasta suurima tõusu, kasvades aasta varasemaga võrreldes 5,7 protsenti.


See on juba teine järjestikune majandustõusu kvartal, kolmandas kvartalis oli kasv 2,2 protsenti. Reutersi küsitletud analüütikud ootasid USA majanduskasvuks keskmiselt 4,6 protsenti.

USA kaubandusministeeriumi teatel turgutasid oktoobrist detsembrini majandust ettevõtete laovarude vähenemise tempo pidurdumine, eksport ja eratarbimine.
Laovarud kahanesid neljandas kvartalis vaid 33,5 miljardi dollari võrra.

Seda on neli korda vähem kui kolmandas kvartalis. Laovarude muutus lisas sisemajanduse kogutoodangu kasvule aasta viimases kvartalis 3,39 protsendipunkti. Reutersi andmetel oli see suurim protsendilisa alates 1987. aasta lõpust.

Kui ka laovarud arvestusest välja jätta, käis USA majanduse käsi aasta viimase kolme kuuga siiski varasemast paremini: kasv ilma varudeta oli 2,2 protsenti kolmanda kvartali võrreldava 1,5 protsendi asemel.

Veel detsembri keskel kartsid analüütikud, et tööpuuduse kasvuga kaasnev säästmine ning tarbimise piiramine hakkab majandusele pärssivalt mõjuma. Nüüd selgus, et asi siiski kõige hullem ei ole - tarbijad lisasid majanduskasvu 1,44 protsendipunkti.

Üleliia rõõmustamiseks ei ole ka põhjust, sest tavapäraselt annab tarbimine USA majandusaktiivsusest lõviosa ehk 70 protsenti. Nüüd on enam kui 70 aasta kesiseim tööjõuturu seis inimeste kulutamisharjumused tagasihoidlikumaks muutnud.

Teisipäeval avaldatud raportis tõdes Rahvusvaheline Valuutafond (IMF), et USA eratarbimise kasv jääb tänavu tagasihoidlikuks.

Tagasi üles