Tänavu mais sõnastas Euroopa Komisjon suurimad väljakutsed, mis Eestil järgmistel aastatel ees seisavad. Üks viiest Eestile antud soovitusest on seotud kohalike omavalitsustega – komisjon viitas, et kohalike omavalitsuste tulud ja neile pandud kohustused (ehk kulud) peavad olema paremini tasakaalus. Samuti peavad paranema teenused, mida kohalik omavalitsus pakub.
Sel nädalal viibis Eestis Jiri Svarc Euroopa Komisjoni tööhõive ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraadist. Svarc on mees, kes peab silma peal hoidma, et Eesti komisjoni tehtud soovitusi täidab ja euroraha vastavalt seatud eesmärkidele kasutab. Ta usub, et Euroopa Liidu toetusi tuleb võtta hea võimalusena teha investeeringuid, mida oma jõududega teha ei suudeta ja rõhutab, et investeeringud peavad olema jätkusuutlikud. Ehk siis eurotoetuste raha eest tuleks luua uut väärtust, mitte kasutada raha jooksvatele kuludele või juba olemasoleva taristu ülalpidamisele.
«Euroopa Liidu rahastus on suurepärane võimalus analüüsida, mis on juba tehtud ja mõelda tulevikule. Need toetused on positiivsed stiimulid sisuliste reformide tegemiseks, et arendada edasi olulisi valdkondi,» ütles Svarc. «Rääkides kohalikest omavalitustest ja nende pakutavate teenuste reformimisest, on oluline silmas pidada, et investeeringuid tehtaks teenustesse, millel on taga kriitiline mass kasutajaid.»
Svarc selgitas, et euroraha kasutades tuleb olla veendunud, et investeeringutel on ka reaalsed tulemused – näiteks pole ju mõtet ehitada uut lasteaeda, kui on ette teada, et piirkonnas pole piisavalt lapsi. Ta ei tahtnud samas otse öelda, et paljud Eesti kohalikud omavalitsused on liiga väikesed.