Kuidas lõigata rohkem kasu?
Meie ja nende teadus- ja arendustegevuse korraldust võrreldes võib põhimõttelisel tasandil tuua välja kolm olulist erinevust.
Esiteks on neis riikides teadus-arendustegevus ja innovatsioon tunduvalt kontsentreeritum. Fookusvaldkondade valikul toetatakse pidevale maailmatrendide jälgimisele. Seda tööd ei tehta reegline ise, vaid püütakse võimalikult hästi kursis olla maailma suurimate keskuste vastavate uuringutega. Edasi korrigeeritakse seal oma R&D&I strateegiat vastavalt seirele, majanduskeskkonna muutustele ning saadud tagasisidele suhteliselt sageli. See tähendab, et tunnistatakse tõsiasja, et elu toimubki ebamäärases maailmas ning ükskõik kui hoolikas ettevalmistustöö ei välista eksimisi ja vajadust strateegiat operatiivselt muuta.
Teiseks toimub arendusalane koostöö, mida teevad ülikoolid, ettevõtted ja valitsuse institutsioonid põhiliselt kas valitsuse (Soome), või kohalike suurettevõtete (Rootsi ) vedamisel ega kujune juhuslikult.
Kolmandaks, kuigi mõlemas riigis toetatakse aktiivselt innovatsiooni keskmise ja väikese suurusega ettevõtetes, on arendustegevuse teravik ja ressursid peamiselt suunatud ikkagi suurettevõtete konkurentsipositsiooni tugevdamisele, nende haarde laiendamisele. Ükskõik kas siis endise profiili säilitamiseks või siis uutesse tegevusvaldkondadesse suundumise kergendamiseks.
Keskmise suurusega ettevõtetes, rääkimata väike- ja eriti mikroettevõtetest, pole nii ühes kui teises riigis teadus-arendustegevuses suurettevõtetega võrreldavat edu saavutatud. See on ka loomulik, sest majanduslikult tulemuslikuks innovatsiooniks väljaspool „pehmeid“ sektoreid on reeglina vaja alati teatud suurust.
Kas mitte siin ei peitugi osa selgitusest, miks meil vaatamata arendustegevusele suunatud rahast tulemused nii tagasihoidlikuks jäävad. Raha pihustamine hajutab küll riske, aga paraku nõuab kulutuste tasuvuse saavutamine spetsialiseerumist ja suuremat mastaapi.
Praegu tundubki, et teadmistepõhine ja innovaatiline ning tootev Eesti on kaks küllaltki erinevat asja, mille vahel tuntavaid kokkupuutekohti polegi. Kuigi nii esimene ja teine on eraldivõetuna oma tegevuses küllaltki edukad, jääb nende kahe suhtelise isoleerituse tõttu enamus meie majanduse kasvuks vajalikust sünergiast siit tulemata.
Kuid retsept edule on lihtne - rohkem koostööd.