Põllumajandusministeeriumi asekantsler Andres Oopkaup, riik kaotas halduskohtus ettevõtjatele suhkrutrahvi vaidluse. Kas kaebate edasi?
Jah, oleme otsustanud halduskohtu otsuse edasi kaevata. Muidu peab ju suhkrutrahvi tasuma Eesti maksumaksja. Miks peaks aga kõik maksumaksjad kannatama mõne üksiku spekuleerija pärast.
Mis annab teile seniste kaotuste taustal julguse, et suudate järgmises kohtuastmes võita?
Oleme kahel korral saanud Euroopa Kohtust eelotsuse, mis ütles, et meil on õigus ettevõtteilt trahvi nõuda. Eesti kohus tõlgendas Euroopa Kohtu otsust aga vaid formaalselt.
Tallinna halduskohtu otsus ütleb, et osa õigusakte oli tõlkimata ja selle tõttu ei olnud ettevõtjail võimalik teada saada, millistele kaupadele üleliigse laovaru seadust rakendatakse. Euroopa Kohus meile seda aga otseselt ette ei heitnud ja jättis siseriikliku kohtu otsustada, kas ettevõttel oli teave, mida erinevad HS-koodide numbrid tähendavad.
Mis on HS-koodid?
HS-koodid ehk Eesti kaupade nomenklatuur on paks raamat, milles on kaupade kodifitseerimise süsteem. Seda kasutatakse tollideklaratsioonides ja muude dokumentide edastamisel. Kaupu kirjeldatakse dokumentides kaheksakohalise numbrikombinatsiooniga.
Et siis kuskil on üks nimestik, millest ettevõtjad pidid olema teadlikud.
Halduskohus ütles, et kuna Euroopa nimestik ei olnud tõlgitud, siis ei saanud ettevõtja teada, missugusele kaubale üleliigse laovaru seadust rakendatakse.
Vastuoluline on see otsus seetõttu, et esiteks oli kaupade nomenklatuur enne Euroopa Liiduga liitumist ühtlustatud. Vastasel juhul poleks saanud rahvusvaheline kaubandus toimida. Teisalt esitasid ettevõtted meile ise aruandeid, andes sellega mõista, et nad said aru, mis mida tähendab.