Tõuke finantssüsteemi likviidsuse selliseks jõuliseks suurendamiseks andsid uue Demokraatliku partei valitsuse poliitikud, kes soovivad niiviisi kiirendada majanduskasvu ja võidelda deflatsiooniga.
Samas ei pruugi Jaapani keskpanga kleenukese 0,1-protsendise intressimääraga laenud suures laastus majandust eriti mõjutada, kuna pankadel on odavale rahale juba niigi piisavalt hea juurdepääs.
Rahandusminister Hirohisa Fujii ütles enne keskpanga juhatuse kiiruga kokku kutsutud koosolekut, et valitsus respekteerib küll keskpanga sõltumatust, kuid tagasipöördumine «kvantitatiivse lõdvendamise» poliitika juurde peaks majandusele siiski «positiivselt» mõjuma.
Samas ei mainitud keskpanga teates sõnagagi tagasipöördumist nimetatud kvantitatiivse lõdvendamise poliitika juurde, mida Jaapanis käesoleva aastakümne alguses praktiseeriti. Tookord tehti põhimõtteline otsus hoida pikaajaliste laenude intressimäärad madalad ning seati peamiseks eesmärgiks finantssektori likviidsus.
«Pank on jõudnud arusaamisele, et praegu on kõige efektilisem soodustada pikaajaliste intressimäärade edasist langust rahaturul, pakkudes piisavalt suures koguses ülimadala intressiga laenu,» ütles Jaapani keskpank.
Jaapani keskpanga president Masaaki Shirakawa on väljendanud oma kahtlusi varasemalt praktiseeritud kvantitatiivse lõdvendamise suhtes ega usu, et see kasvu võiks soodustada. Selle asemel on ta rõhutanud, et hinnalangusega tuleb võidelda laiemal majanduspoliitilisel tasandil.
Kriitikud väidavad, et keskpank ei ole piisavalt valvas deflatsiooni suhtes, mis Jaapanit sel aastakümnel kord juba karmilt kimbutas. Sellele viidates möönis keskpank täna, et «võit deflatsiooni üle on Jaapani majanduse jaoks ülimalt oluline».
Samas ei ilmuta nad mingit huvi muuta oma rahanduspoliitika põhialuseid, vaid lubavad lihtsalt teha «kõik, mis nende võimuses», et langevate hindade suhtes midagi ette võtta.