R, 1.12.2023

Keskkonnasõbralik jõulupuu

Kersti Raud
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Väike potikuusk toas toob kahekordset rõõmu, sest pärast jõule ei pea seda prügimäele vis­kama, vaid võib aeda istutada. Enne tahab puu aga paariks kuuks jahedasse.
Väike potikuusk toas toob kahekordset rõõmu, sest pärast jõule ei pea seda prügimäele vis­kama, vaid võib aeda istutada. Enne tahab puu aga paariks kuuks jahedasse. Foto: Margus Ansu
Lea Mäss

Aianduskeskus Hortes

Roheliselt mõtlev inimene saab aianduskeskusest endale osta jõulupuu potis. Need on erineva suuruse, värvuse ja lõhnaga okaspuud, mis täidavad suurepäraselt tavapärase istandusest või metsast lõigatud kuuse funktsiooni.

Erinevatest okaspuuliikidest on pottides saadaval ebaküpresse, küpresse, kadakaid, kuuski ja nulge.

Paljud inimesed loodavad, et saavad potikuuse kevadel aeda istutada ja selle kasvamist jälgida. Kuid potijõulupuu ostmisel peab kindlasti teadma, mis liigiga on tegemist ja kas ta üldse meie talvistes tingimustes vastu peab. Lugege alati potiga kaasas olevat nimesilti, et saaks informatsiooni koguda taime päritolu ja talvekindluse kohta. Kindlasti ei kannata meie pakaselisi talvi heleroheliste okastega suureviljaline küpress (Cupressus macrocarpa), kuid ta on ilus talvel toas jõulupuuna ja suvel istutatuna suuremasse potti sobib ta hästi kaunistama terrassi või rõdu.

Kõik puud õue ei sobi

Tumeroheliste pehmete okastega kaukaasia nulg (Abies nordmanniana) elab aias üle küll pakase, kuid saatuslikuks osutub talle kevadine päike, kui mullapind alles külmunud ja abi pole siin ka varjutamisest. Kalifornia ebaküpress (Chamaecyparis lawsoniana) „Ellwoodii" ja lõhnav ebaküpress (Chamaecyparis thyoides) „Top Point" vajavad aias kasvamiseks niiskemat pinnast ja varjulisemat kasvukohta. Käre pakane võib aga elu võtta neiltki.

Vastupidavad potijõulupuud, mis sobivate kasvutingimuste puhul aias kasvama võiksid jääda on rohekashõbedaste okastega Fraseri nulg (Abies fraseri), harilik kuusk (Picea abies), hallikasroheliste okastega serbia kuusk (Picea omorika), torkav ehk hõbekuusk (Picea pungens) ja kanada kuuse (Picea glauca) sort „Conica". Kadakatest talub hästi meie talve koonilise kuju ja teravate hallikasroheliste okastega hiina kadakas (Juniperus chinensis) „Stricta".

Potijõulupuude nimekirjast ei tohiks välja jätta ka Austraalia lähistel asuvalt Norfolki saarelt pärit kõrget araukaariat (Araucaria heterophylla), keda juba aastaid tuntakse toakuuse nime all. Araukaariad kasvavad tubastes tingimustes isegi kuni paari meetri kõrguseks. Ka araukaariad eelistavad talvel olla jahedas, kuid valges ruumis.

Mida väiksem on puuke, seda suurem on tema kasvamamineku õnnestumine ka hiljem aias. Väikesed okaspuud on enamasti kasvatatud potis ja juured seega terved ning elujõulised. Suuremad, üle meetri kõrgused okaspuud on enamasti põllult enne potti istutamist välja kaevatud ja suuremad juured on neil kahjuks kõvasti kannatada saanud, kuid vedamise korral läheb ta aias kasvama.

Potikuusk koju novembris

Potijõulupuude eeliseks lõigatud jõulupuude ees on see, et nad püsivad kauem värskena ning seetõttu võib nad koju viia kas või juba novembris, enne esimest adventi.

Potijõulupuud kastetakse toas rikkalikult nii, et mullapind oleks pidevalt ühtlaselt niiske. Okaste piserdamine veega aitab okastel paremini peal püsida. Piserdatud jõulupuud lõhnavad paremini! Kui jõulpuu on ehitud elektriküünaldega, siis enne piserdamist tuleks kindlasti valgus välja lülitada. Võimalusel tuleks hoida jõulupuud valges ja jahedas ruumis. Liiga soojas ruumis ja pimedas hakkavad okkad pudenema või tekivad helerohelised noored kasvud.

Kui kasve pole tekkinud ja jõulupuu näib terve, siis võib ta peale jõuluaega sula ilmaga õue viia. Hästi sobib ka nullilähedaste plusskraadidega rohke valgusega ruum - näiteks veranda, kinnine terrass või külmkasvuhoone, kus potikuuske võib edasi kastes hoida kevadeni, kuni muld väljas tahenenud ja puu juba õigele kasvukohale istutada saab.

Õues tuleks sulanud maapinna korral potikuusk koos potiga mulda kaevata, rõdul peab poti mähkima sisse pakasekaitsekangasse. Kui puu on ruumis kasvud jõudnud välja ajada, siis teda õue külma kätte viia ei tohi. Tema eest peab hoolitsema siis nagu toalille eest. Kastma korralikult ja andma vajadusel lisavalgust. Kasuks tuleb talle jahedam tuba.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles