Sylvesteri Lätti Smiltene lähedale Launkalne külla rajatav saetööstus saab homme nurgakivi, saehall peaks katuse alla saama veel tänavu. Kokku annab saeveski tööd umbes 100 kohalikule elanikule.
Lätis on praegu tööle võetud kaheksa inimest, lisaks juhatajale raamatupidaja ja peaspetsialistid. Saeoperaatorite, mehaanikute ja elektrikute kohtadele käib praegu konkurss.
ASi Launkalne Sawmill juhataja Heiki Vahermetsa sõnul kandideerib ühele kohale kuus inimest. Kokku võtab kolmes vahetuses tööle hakkav ettevõte palgale umbes 100 inimest, neist jääb kontorisse kuni kümme inimest. Osa inimesi saab koolituse Eestis, osa Lätis.
Investeering 260 miljonit
Kokku investeerivad omanikud Läti saetööstusesse esimeses etapis 260 miljonit krooni. Launkalne saetööstuse tootmisvõimsus on 180 000 tihumeetrit saematerjali aastas, ettevõtte tasuvusajaks on kuus kuni seitse aastat.
Launkalne saetööstus kasutab Eestis järeleproovitud peenpalgi saagimise tehnoloogiat, hankides selleks Veisto-Rakenne peenpalgiliini ja Valuteci kuivatid. Palgi sorteerliini teeb Eesti firma Hekotek. Seadmete montaazh algab detsembri lõpus.
Lätti tarnitav saag sarnaneb Imavere saeveski esimesse järku 1995. aastal paigaldatuga, kuid on moodsam ja kiirem.
Ettevõtte 2002. aasta tootmisvõimsuseks on plaanitud 60 000 - 80 000 tihumeetrit saematerjali, 2003. aastal 160 000. Täisvõimsuse saavutab saeveski kolmandal aastal.
Lepingud tarnijatega
ASi Launkalne Sawmill nõukogu esimehe Margus Kohava sõnul plaanib ettevõte saepalki osta Lätist, Eestist ja Venemaalt, läbirääkimised võimalike puidu tarnijatega käivad, on sõlmitud ka konkreetseid lepinguid.
Oma saetööstusi laiendavad Lätis ka paljud teised firmad. Seni on lätlased orienteerunud saematerjali ekspordile, Eestis on pärast saetööstuste moderniseerimist paljud tuntud Skandinaavia ja ka Kesk-Euroopa järeltöötlejad rajanud saematerjali järeltöötlemise kompleksid Eestisse.
«Loodame, et saetööstuse moderniseerimisele järgneb ka Lätis kiire puidutöötlemise areng, mis loob uusi töökohti ja üha rohkem raha jääb Lätti,» nentis Kohava.
Esimeses järgus ehitatakse Launkalnesse kuus kamberkuivatit, teises järgus lisanduvad vastavalt tootmisvõimsuse kasvule ka kanalkuivatid.
Launkalne saetööstust ehitab FKSMi Läti tütarfirma. Mahukad mulla- ja pinnasetööd tegi Smiltene firma 8CBR.