Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Türgi majandus on jõudnud kaose äärele

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Türgi valitsuse otsus lasta süveneva majanduskriisi leevendamiseks rahakurss vabaks, langetas liiri kurssi kahe päevaga üle kahe korra ja viis intressimäärad lakke.

Türgi valitsuse kolmapäevane otsus lõpetada rahvusvaluuta liiri fikseeritud kurss, viis rahvusvaheliste rahaturgude avanedes esimeste tundidega liiri 37-protsendipunktisele vabalangemisele USA dollari suhtes.

Eile langes liiri kurss veel veerandi võrra. Ehkki üks dollar võrdus eile juba 950 000 Türgi liiriga (alles kolmapäeval oli kurss 688 000), pole Türgi raha kurss analüütikute hinnangul veel lage saavutanud.

Kolmapäeval tegi Türgi aktsiaturg läbi oma ajaloo suurima languse, Istanbuli turuindeks IMKB-100 langes 1500 punkti võrra. Aktsiad kaotasid oma väärtusest keskmiselt 18 protsenti.

Laenuintressid 5000 protsenti

Eilsel kauplemispäeval suutis Istanbuli turg end pisut koguda, keskmine aktsiahind tõusis kümnendiku võrra, vahendas uudisteagentuur AP.

Paanikasse sattunud investorid kahandasid keskpanga reserve seitsme miljardi dollari võrra, mis tõi omakorda kaasa intressimäärade seninägematu tõusu. Lühiajalised laenuintressid tõusid koguni 5000 protsendini ning ka valitsuse hädaistung ei toonud kaasa loodetud intressilangust.

Kolmapäeval peaminister Bülent Eceviti korraldatud erakorralisel valitsuse istungil arutati keskpanga ametnikega vahetuskursi üle kontrolli kaotamist, et liiri efektiivselt devalveerida. Valitsuse otsus tähendas kolmeks aastaks plaani võetud inflatsioonivastasest programmist loobumist.

Liiri kurss vaba

Eelmise aasta algusest Türgis Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) toetusel toimiv programm suutis raha väärtuse langemist vähendada 1999. aasta 70 protsendilt 30-le eelmisel aastal. IMFi abiprogrammi järgi pidi Türgi kolmeks aastaks saama 11 miljardit dollarit toetust.

IMFi tegevdirektor Horst Kohler ütles BBC uudistele, et Türgi valitsus tegi liiri kurssi vabaks lastes õige sammu, sest see aitab stabiliseerida vahetuskurssi.

Kohleri sõnul usub IMF praegusele järsule tõusule jätkuks kokkuvõttes siiski inflatsiooni langemist.

Raske majanduslik olukord on viinud kriisini ka Türgi poliitilise olukorra. Esmaspäevasel korruptsioonivastase võitluse arutelul tekkis peaminister Eceviti ja president Ahmet Necdet Sezeri vahel sõnasõda, mis lõppes peaministri vihase lahkumisega kohtumiselt.

President süüdistas Eceviti liiga leebes suhtumises korruptsiooni tõkestamisse, viimane aga süüdistas presidenti omakorda selles, et too pole rahaturge rahustanud positiivsete sõnumitega Türgi majanduse tegelikust olukorrast.

Türgi ingliskeelne ajaleht Turkish Daily News võrdles eilses juhtkirjas valitsuse jõuetust majanduskriisi lahendamisel poliitilise enesetapuga.

«Peaminister on ilmselt teadlik, et koalitsioonivalitsus ei suuda enam riiki juhtida ning on otsustanud lahkuda suure pauguga,» märkis ajaleht.

Ede Schank
majandus@postimees.ee

Kommentaarid
Tagasi üles