Päevatoimetaja:
Angelina Täker
Saada vihje

Narva ehitusplokk saab asendaja

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Järgmise aasta keskel valmib Lääne-Virumaal, Kundast viie kilomeetri kaugusel Andja külas OÜ Aeroc poorbetoontoodete tehas, mis annab tööd alguses 50 ja hiljem 80 inimesele.

Harli Uljas, Hindrek Riikoja

majandus@postimees.ee

Investeeringuid uude hoonesse tehakse ligi 70 miljoni krooni eest ettevõtte oma rahast ja Hansapanga laenu abiga. Esialgu rajatakse hoone, aprillis peaks tehas alustama tootmist ning aasta lõpuks saab korda ka hoone ümbrus.

Tehasest kaheksa kilomeetri kaugusele jääb Kunda sadam, lähikonnas on ka toorme tarnijad - Toolse liivaleiukoht, AS Kunda Nordic Tsement ja Rakke Lubjatehas. 90 protsenti toormest on ettevõtte kinnitusel kohalikku päritolu. Töötajad saab firma Lääne- ja Ida-Virumaalt.

OÜ Aeroc juhatuse esimehe Ivar Paplavskise sõnul on esimese aasta tootmismaht 45 000 kuupmeetrit, üldine võimsus on tehasel aga 200 000 kuupmeetrit aastas. Eesti teised ettevõtted sellist betooni ja betoonitooteid ei valmista. Aeroci toodeteks on ehitusplokid, vaheseinaplaadid ja laepaneelid, samuti sillused välisseintes.

Poorne betoon leiutati 80 aastat tagasi, seda on nimetatud ka 21. sajandi ehitusmaterjaliks, sest see on hõlpsasti vormitav. Poorsest betoonist saab kas või käsisaega lõigata sobiva tüki ning selle teiste tükkidega kokku sobitada. Materjali kaal kuupmeetri kohta on 400 kg, tegemist on kõige kergema kivimaterjaliga, samas on poorbetoonil ehitusmaterjalile vajalikud tugevusomadused. 37,5 sentimeetri paksune sein ei vaja eraldi soojustamist, ei põle, ei mädane ega karda niiskust.

Aeroc plaanib poorbetooni müüa Eestis, Lätis, Soomes ja Rootsis. Pikemas perspektiivis ka Taanis, Saksamaal, Norras ja Venemaal.

AS E-Betoonelemendi müügi- ja marketingidirektori Liivo Leimanni sõnul võib uus poorbetoon olla alternatiiviks eramute ehitamisel, kõrghoonete ja sildade puhul on aga vaja suuremaid sildeid. Ka võib küsimusi tekkida turvalisusega.

Kommentaarid
Tagasi üles