N, 7.12.2023

Kuidas leida sügiseks soodsaim elektripakett?

Liisu Arumäe
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Soodsaima paketi leidmiseks tuleks pakkujatel pidevalt silma peal hoida.
Soodsaima paketi leidmiseks tuleks pakkujatel pidevalt silma peal hoida. Foto: Toomas Huik

Võrdlusportaal elektrihind.ee toob välja viis soovitust, millele tähelepanu pöörata nüüd, kui esimesed aastased lepingud hakkavad läbi saama ja sügis on käes.

1. Vali müüja ise

Kui sa ei ole ise teinud valikut, milliselt ettevõttelt elektrit osta, kasutad sa üldteenust ja olenemata elektrimüüjast on sellisel juhul sinu elektrikulu valikutest kahjuks kõige suurem. Lõppkokkuvõttes tuleb sul elektri eest võib-olla kuni 30 protsenti rohkem raha välja käia võrreldes avatud turu fikseeritud, börsihinna- või kombineeritud pakettidega. Isegi kui sa elad korteris, kus elektriarved on üldjuhul küllaltki väiksed, on see siiski arvestatav rahakulu, mille saaksid ise mõne avatud paketiga liitudes lihtsalt vähendada.

2. Jälgi lepinguperioodi kestvust

Kui sa oled elektrimüüja valinud ise ja soovid seda vahetada, tuleks sul esmalt selgeks teha, millal praegune leping lõppeb. Saad lõpetada ka fikseeritud paketid ilma katkestamistasuta, kuid lõpetamiseks tuleks arvestada mõnekuise etteteatamisajaga. Tavaliselt uuendatakse sinu leping fikseeritud perioodiga pakettide puhul automaatselt, kui selle kehtivus lõppeb. Et teada saada, kui pikalt sa peaksid ette planeerima, vaata enda leping üle või helista elektrimüüjale.

3. Võrdle pakkumisi

Iga sügisel on õige aeg võrrelda erinevaid elektrimüüjate pakkumisi, seda on võimalik teha ka elektrihind.ee portaalis. Selleks on vaja sisestada aasta jooksul kulunud elektrienergia hulk, elupaiga tüüp ning see, kas kasutad ühe- või kahetariifset elektrit ning võrrelda oma praegust paketti olemasolevatega. Soovi korral on sul võimalik tulemusi filtreerida ka näiteks lepingu kestvuse või tootmisviisi jms järgi.

4. Muutuv või fikseeritud hind?

Fikseeritud lepinguga on elektrihind piiratud. See tähendab, et terveks lepinguperioodiks on elektri hind üks ja sama ning elektrihinna muutumine börsil ei mõjuta sinu elektriarvet kuidagi. Selle eeliseks on, et kui hind turul peaks oluliselt tõusma, ei pea sina suuremat arvet tasuma. Fikseeritud hinna miinuseks on aga jällegi see, et kui turuhind langeb, pole sul võimalik ka soodsamalt osta.

On raske soovitada, milline valik on kõige parem, aga selle aasta lõikes on muutuva hinnaga börsipaketid soodsamad. Samas ei pruugi see nii olla igal aastal.

Kui su jaoks on oluline teada igakuiselt ja väga täpselt, kui palju elektri peale raha kulub, võiks iseenesest valida fikseeritud hinnaga paketi, ent kui sul on veidi ruumi laveerimiseks, tasuks kaaluda muutuvat paketti. Fikseeritud hinna puhul on sul küll täpne ülevaade igakuisest väljaminekust, ent odavama turuhinna korral pole sul jällegi võimalik säästa.

5. Hoia pidevalt silma peal

Isegi kui sa oled kunagi sõlminud enda jaoks parima elektriostulepingu, ei tähenda see ilmtingimata, et see ka täna kõige sobivam oleks. Sügisperioodil tuleks elektrihinnad uuesti üle vaadata ning otsida enda jaoks parim pakkuja. Isegi kui sa elad korteris, võib vahe tulla päris korralik. Ka tarbimisharjumustel tasub silma peal hoida, pesta pesu nädalavahetuseti jms. Kellel on juba tunniarvesti, siis sellest saavad kõige enam kasu vaid need, kellel on võimalus elektri hinda pidevalt jälgida ning kes ka elektri tarbimist lähtudes sellest muudavad. Tasub arvestada ka, et kui on suurem öine tarbimine, siis seda tõenäolisemalt tasub kahetariifne pakett end ära.
 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles