Päevatoimetaja:
Angelina Täker
Saada vihje

Säästuaja beebile jagub asjade asemel tähelepanu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lapsevanker.
Lapsevanker. Foto: Tiina Kõrtsini / SL Õhtuleht

Lapseootajal on kõhukesega raske beebitarvete poes liikuda, sest enamasti on need viimase piirini kaupa täis laotud. Kõik justkui tarvilikud asjad, aga mille võiks siiski ostmata jätta?

Kui rahakott lubab, osta aga, sest iga asi teeb elu rõõmsamaks või lihtsamaks. Mida aga teha, kui rahakotiraudu üha ihnemalt kinnilükkava riigi kodaniku eelarve nõuab lapse sünni ajal samuti säästurežiimi? Esimest last oodates ei oska oletada, mis on hädavajalik, kirjutab Pärnu Postimees.

Meie peres on viimase kolme ja poole aasta sisse jäänud kahe lapse beebiaeg ning arusaadavalt on toidukauba kõrval kõige rohkem koju taritud laste asju. Tagantjärele targana tõden, et laias laastus jagunes ostetu kaheks: osa oli pidevalt rakkes, ent osa leidis kasutust minimaalselt (kui sedagi). Mis siis on asjad, mis kõhna rahakoti ajal poodi jätta?

Vankrita hakkama ei saa. Isegi kõige odavamate eest peab miinimumpalka saaja välja käima peaaegu kogu kuu teenistuse. Et oma raha eest maksimum võtta, tuleb ostu plaanides emotsioonid tahaplaanile jätta. Muidu võib juhtuda, et peagi peab vankri ringi vahetama või teise sõiduriista kõrvale ostma.

Kujutle vaimusilmas kohti, kus vankriga sõitma hakkad. Kui tahad maal või lumistel linnatänavatel hõlpsasti liikuda, peavad vankril olema suured rattad, kui elustiili juurde kuulub ostlemine, siis riiulite vahel laveerimisel on vajalik hea manööverdusvõime.

Mõõda üle lifti- ja rõduukse laius: kas vanker ikka mahub sealt läbi? Kui vaja vankrit treppidest tassida, tuleb kergem variant leida, katseta poes sõiduki kaenlassekahmamist.

Kasutatud asjadel suur turg

Kui uue vankri hind pangaarvele ei meeldi, osta kasutatud vanker. Sel turul käib äge kauplemine, ülilaialdase valiku teise ringi vankreid leiab näiteks Internetist perekool.ee lehelt.

Autoomanikud ei saa läbi turvahällita. Neidki pakutakse teisel ringil ohtralt müüa. Nimelt mahub laps hälli umbes aasta ja selle ajaga on hoolsal lapsevanemal pea võimatu häll ära rikkuda. Paraku on seetõttu kasutatud istmetegi hinnad üpris soolased.

Turvahälli kiituseks tuleb öelda, et leidlik vanem oskab seda rohkemgi rakendada kui pelgalt autosõidul. Nii täidab turvahäll edukalt lamamis- ja esialgu söötmistooligi rolli, samuti saab beebit selles magama kiigutada.

Võrevoodi kohta arvatakse, et kui seda kodus pole, ei saa veel sünnitama minna. Tegelikult on vastsündinu suisa õnnelik, kui ta jäetakse võrekasse pistmata ja pääseb emme kaissu tuduma. Kui tõesti pole enne esimese vanemapalga laekumist raha voodi ostuks, võta rahulikult, lükka vanemate lai voodi vastu seina ja tee lapsele pesa oma padja kõrvale (nii ei keera sa lapsele peale). Endal ka mõnus, et ei pea öösel jalule tõusma.

Lutipudeleid pole üldse vaja valmis osta. Miks juba ette arvata, et sa ei suuda oma last ise toita. Küll tasub enne lapse sündi palju lugeda imetamisest, sest see ei pruugigi olla maailma kõige enesestmõistetavam asi ja vajab kõva õppimist.

Pealegi ei pruugi imetades pea pool aastat lapse toidule sentigi kulutada.

Kindlasti ostetakse beebile varakult valmis riideid. Tasub arvestada, et suurusest 56 kasvab laps välja umbes kuuga. Kui oled hoolas pesu pesema, piisab täiesti kolmest-neljast nii väiksest komplektist.

Praktilisemad on vastsündinule body’d, sest T-särgid jätavad selja paljaks. Kõige lihtsam on selga saada varrukate ja säärtega toakombed. Paljude rõivakomplektide juures on mütsid, aga neid valides tasub silmas pidada, et paelteta müts on vastsündinule täiesti kasutu. Jalanõud on mittekäivale lapsele pigem iluasjad.

Vanni läheb ikka vaja ja tark oleks osta pikem, sest laps kasvab esimestel kuudel mühinal. Küll võib ostmata jätta vanniistme. Mõni laps ei nõustugi selle peal olema, aga kindlasti meeldib lapsele, kui ema-isa koos teda vannitavad.

Mähkmekonteiner on tänuväärne abiline, aga mähkmed võib ka kilekotti siduda ja tavalisse prügikasti visata.

Mähkmeid osta soodusmüügist

Pabermähkmed on igakuine mitmesajakroonine väljaminek. Vastsündinule ei tasu palju mähkmeid ette osta või kui, siis eri marke, et katsetada, mis sinu lapsele kõige enam sobib. Selles vallas on maitsed seinast seina. Näiteks proovisin ma esimese lapsega läbi kõik Pärnu poodides müüdavad mähkmemargid ja minu silmis kõige hävitavama hinnangu saanu tunnistas hiljuti ühe naisteajakirja tarbeks mähkmeid katsetanud ema parimaks.

Julgelt võib proovida säästupoodide odavaid mähkmeid. Nimelt avastasin kord Maxima pakist kahtlaselt tuttavad mähkmed ja pakendit uurides selguski, et need on tehtud samas tehases ja näevad välja täpselt samasugused kui ühed märksa kallima kaubamärgi omad.

Kindlasti tasub mähkmeid soetades jälgida soodusmüüke ja osta võimalikult suur pakk, nii säästab kuus umbes koidula.

Ma ei tea ühtegi väikelapse ema, kes ütleks, et tarvitas ära kogu beebikosmeetika, mis valmis varutud. Kõik need kreemid, vahud, puudrid ja muud potsikud tunduvad nii ahvatlevad ja telereklaamidest nähtu põhjal hädavajalikud. Tegelikult ei vaja terve nahaga beebi peale puhta vee suurt midagi, vaid ihupiima soovitavad arstid algul kasutada.

Kui ikkagi on soov kosmeetikat varuda, osta mõni proovipakk, kus kõikvõimalik kraam pisikestes tuubides. Nii näed, kas lapse nahk üldse talub seda keemiat.

Apteegikraamist võiksid varakult kodus olla palavikku alandavad küünlad ja kraadiklaas. Ülejäänu kohta, mis vastsündinul tarvis läheb, saab nimekirja sünnitusosakonnast.

Kõrisevate mänguasjade ostmisega võid piiri pidada. Küündivad ju nendegi hinnad pigem üle kui alla 100 krooni ning enamasti tuuakse just neid katsikukingituseks. Paraku oli laste huvi nende vastu üürike.

Hoopis ahvatlevamad tunduvad lastele päris asjad. Kui teha beebiemade seas küsitlus, siis tõenäoliselt trooniksid titade lemmikute nimekirja tipus teleripult ja mobiil. Kui mõni vana pult kodus olemas, ära viska ära, küll see leiab varsti tänuliku kasutaja.

Voodikarussell on paljudele hea lapsehoidja-meelelahutaja, aga kui osta ei jõua, võib beebivoodi kohale uudistamiseks pisikesi mänguasju riputada.

Lapsel on hea pea hoidmist, asjade vaatamist ja haaramist õppida mängukaare all. Paraku on raske leida alla 600 krooni maksvat kaart, pigem on need mitusada krooni kallimad. Mõni kuu kasutatava asja eest võib see tõesti tunduda liialt suur summa, kui selle aga katsikukingiks saad, võid rõõmustada.

Küll saab iga kooliajal käsitöötundides mitteviilinud naine hakkama beebile tegelusteki õmblemisega. Kui enne lapse sündi vastupandamatu pesapunumisinstinkt välja lööb, ongi paras aeg kangatükid ja väikesed mänguasjad välja otsida ning neid tekiks sobitada. Jälle mitusada krooni säästetud.

Lai on käimistoolide valik, aga ajakirjandusest loetu põhjal jääb kõlama, et arstid nendes lapse arengule kasu ei näe. Käimistooli plussiks võib pidada, et emal on mugav laps sellesse mängima panna ja siis omi asju toimetada.

Kui meie pere esimene laps jõudis roomamisikka, tundsime ühel hetkel teravat vajadust maneeži järele. Käisime läbi Pärnu beebipoed ja pakkumisel oli vaid üks. See oma suuruselt pelgalt laiemat tünni meenutav aiake jäi ostmata.

Kuni Interneti-avarustel edasi otsisime, kuhjasime beebile mänguasju võrevoodisse ja põrandal roomamise ajal keelasime-õpetasime, kuhu tohib – ei tohi minna. Hämmastav, kui õppimisvõimeline on pooleaastane laps! Nii et, maneežitagi saab läbi, aga vanemate tähelepanu nõuab esimesi roomavaid liigutusi tegev põnn iga sekund.

Tegelikult on see, mis kellelgi lapse kasvatamisel tarvis läheb, väga erinev ja maitsed ulatuvad seinast seina. Nii tasubki oodata, kuni tita majas ja konkreetne vajadus tekib. Tagantjärele tarkus näitab sedagi, et beebi ise vajab raha eest ostetavast õige vähest, enamik asju on loodud vanemate elu lihtsamaks muutmiseks.

Kommentaarid
Tagasi üles