/nginx/o/2013/09/06/2332953t1hfb7f.jpg)
Et looduses liikujale on koduks telk, tuleb selle ostu hoolega kaaluda. Mägimatkaja Argo Mere ja Pärnu Matkaspordi kaupluse juhataja Eda Kallast õpetasid, kuidas endale sobiv telk valida.
Tähelepanu tuleks pöörata kvaliteedile, mida on seinast seina. Kvaliteettelke müüvad oma ala koolitatud asjatundjad, kirjutab Pärnu Postimees.
Esmalt tuleks mõelda telgi kasutamisele, kuna neid tehakse erinevate olude jaoks: liikumiseks auto või seljakotiga, suvisteks või talvisteks tingimusteks. Tehniliselt keerulisi telke on nii mägedes matkamiseks kui tuulisteks tingimusteks.
Teisalt oleks vaja mõelda, kui suur ja kui kerge või raske peaks peavari olema. Kompaktsus mängib olulist rolli jalgsi, ratta või mootorrattaga liikumisel. Suuruse ja kaalu vahel tuleb leida kompromiss. Mõõtmed mängivad rolli nii sisetelgi kui eeskoja puhul. Tähelepanu tuleks pöörata ruumile, kus halva ilma korral süüa teha ja kuhu paigutada kaasasolev vara. Autoga reisides ei ole telgi kaalul ilmselt olulist tähtsust.
Sageli muutub hind määravaks. Asjatundjad soovitavad arvestada sellega, et korralik telk ostetakse aastateks.
Telgi ehitus ja kasutusaeg
Konstruktsiooni järgi jagunevad telgid nelja rühma: viil-, kuppel-, tunnel- ja kombineeritud telgid. Viiltelgid on kolmnurkse katusega. Kuppeltelgi kaared ristuvad ja lisavad sellega tuulekindlust. Mida rohkem ristumispunkte ja kaarematerjali, seda vastupidavam tuulele ja raskem on telk.
Tunneltelgi kaared omavahel ei ristu. Kuppeltelgiga võrreldes on sama ruumala saavutamiseks pandud vähem kaari ja seetõttu on telk kergem. Tunneltelgi esikuosa on tavaliselt suurem kui kuppeltelgil. Selline peavari vajab korralikult maavaiadega kinnitamist.
Kombineeritud telk koosneb kuplist ja tunneltelgile omaselt pikendatud eeskojast või sisetelgist.
Poodides on müügil suvised, kolme ja nelja aastaaja ning peretelgid. Suviste põhjaosa ei kannata miinuskraade, kuid kolme aastaaja põhi juba kannatab. Suuremal osal kolme aastaaja telkidest on lumepõlled ehk pealiskatte alumise osa pikendused. Need takistavad tuulise ilmaga lume, liiva ja vihma sattumist sisetelki.
Aastaringsete telkide veepidavus on kõige kõrgem. Neil on üleskeeratavad lumepõlled, samuti kvaliteetsed ja kerged alumiiniumist kaared.
Peretelkides saavad püsti olla kuni kahemeetrised inimesed ja need mahutavad neli kuni kaheksa inimest.
Tähelepanu detailidele
Telgi kaari on mitmesuguseid ja neid jaotatakse materjali järgi: raskemaid terasest torusid kasutatakse tavaliselt suuremate peretelkide konstruktsioonis, kus mugavus on kaalust tähtsam.
Odavuse ja piisava tugevuse tõttu on levinuimad fiiberkaared. Need on omased eelkõige kolme aastaaja telkidele. Alumiiniumkaartega võrreldes purunevad need tormis kergemini ja kaaluvad rohkem.
Kalleimad on alumiiniumkaared, mis kaaluvad vähe ja peavad vastu ekstreemsetes tingimustes: suure külma ja tuulega.
Erinevusi on telkide materjalis. Välistelgi kangast iseloomustab tavaliselt veepidavuse number, mis on antud millimeetrites. See näitab, kui palju kannatab kangas vee survet. Näiteks 3000 mm tähendab, et pingutatud kangas talub kolmemeetrise veesamba raskust. Kui kaua, see võib tootjate puhul olla aga erinev.
Välismaterjaliga saavutatakse telgi vastupidavus veel tuulele, vihmale ja UV-kiirgusele. Odavamad ja ehituselt lihtsamad telgid on tehtud nailonist. See materjal on omane suvistele telkidele. Aluminiseeritud nailon on seest hõbedase kihiga, see isoleerib sisetelgi väliskeskkonnast ja on iseloomulik kolme aastaaja telkidele.
Nailon ripstop on kangas, millesse on kootud tugevam koeruudustik, et vältida materjali rebenemist. Sama materjal silikoniseerituna on vee- ja rebenemiskindel nailon, mille õmblusi ei teibita. Seda kasutatakse väga kvaliteetsete telkide puhul. Kvaliteet kujundab kõrge hinna.
Sisetelgi kangamaterjali tähtsaim näitaja on ventileerimisvõime ehk kanga hingavus.
Kaasasolevate vaiadega, mis on tavalisest terasest või alumiiniumist, võib telgi üles seada lihtsamal maastikul nagu rohumaa ja mets.
Jäätunud, lumisesse või liivasesse pinnasesse kinnitamiseks tuleks kasutada spetsiaalseid lehtmetallist vaiu, mida saab eraldi komplektina osta.
Säilitamaks aastatepikkune kvaliteet, tuleb pärast telgi kasutamist ta puhastada. Selleks sobivad seebivesi ja käsn, veepidavuse vähenemist põhjustavat keemiat tuleks vältida. Vaiadki peab puhastama. Hallituse vältimiseks tuleb pärast puhastust telk kuivatada.