P, 1.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Riigikogu tahab muuta viina ja suitsud viis krooni kallimaks

Sirje Niitra
Facebook
Comments
See on salaviin.
See on salaviin. Foto: Ove Maidla

Täna oli riigikogus esimesel lugemisel seaduseelnõu, mille eesmärk on saada riigieelarvesse lisaraha aktsiisimaksu tõstmise kaudu ja kergitaks nii viinapudeli kui suitsupaki hinda kokkuvõttes ligi 5 krooni võrra.Seaduseelnõu kohaselt tõuseks alkoholiaktsiis uuest aastast 10 protsenti ja tubakaaktsiis 2011. aastal täiendavalt juba otsustatud ligi 10 protsendi suurusele tõusule veel 20 protsenti. Alkoholiaktsiisi tõusust on arvestatud tuleval aastal 150 miljonit ja tubakaaktsiisist 600 miljonit lisakrooni maksutulu.

Arvestuste kohaselt tõstaks aktsiisitõus pooleliitrise viinapudeli hinda juba tuleval aastal viie krooni võrra. Sigaretipakid kallineksid aga 2011. aastal keskmiselt 4.50.

Tubakatoojate assotsiatsiooni tegevjuhi Jaanus Pautsi sõnul mõistavad tootjad riigi vajadust eelarve täitmisel, kuid mõistlikum oleks olnud seda teha väiksemate sammude kaupa. See oleks tema sõnul kergendanud suitsetaja valikut legaalsete tubakatoodete kasuks.

Nii alkoholi kui tubaka tootjad ja maaletoojad kardavad, et legaalse kauba kallinedes aktiviseerub salaturg, esimesed märgid sellest on Eestis juba praegu olemas.

Liviko juhatuse esimees Janek Kalvi sõnul on juhul, kui see seadus kehtima hakkab, tõstetud viimase kahe aasta jooksul alkoholiaktsiisi 46 protsenti. Selle tulemusel on alkoholiturg kukkunud 30 protsenti, viis kohalikku tootjat on tegevuse lõpetanud ja sajad inimesed tööta jäänud.

Uus maksutõus ähvardab nii kange kui lahja alkoholi tööstust Kalvi hinnangul katastroofiga. Välistatud pole, et taas tuleb töötajaid osalisele tööajale saata ja muid väga karme meetmeid kasutusele võtta.

Olukorras, kus ostujõud on inimestel vähenenud ja paljud jäävad uuel aastal ka töötu abirahast ilma, sirutavad Kalvi sõnul needki, kes seda varem ei teinud, tõenäoliselt käe salaalkoholi järele.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles