Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
/nginx/o/2009/10/23/255246t1h753e.jpg)
Keskkonnaministeerium jagab näpunäiteid, kuidas targalt poes käies jäätmete hulka vähendada ja seeläbi nii keskkonda kui ka raha
säästa
.
- Osta vaid nii palju, kui ära tarbid. Mõtle enne ostu läbi, mida ja kui palju vajad.
- Väldi mõttetut pakendit. Kauasäilivaid tooteid, näiteks kuivaineid ja pesuvahendeis on kasulik osta suurpakendis.
- Väldi liigset kilekottidesse pakendamist. Kaalutud puu- ja juurviljad mahuvad sageli ühte väiksesse kotti. Kaks tomatit ja üks paprika ei pea olema eraldi kottides.
- Keeldu viisakalt kassas jagatavatest kilekottidest. Poodi minnes võta kauba pakkimiseks kaasa oma kile-, riide- või paberkotid.
- Vali kaup, mille pakendit on sul võimalik kerge vaevaga taaskasutada. Näiteks papp- või paberpakendit saab küttekoldes põletada, muu materjali saab pakendikonteinerisse viia.
- Eelista kaalukauba letti.
- Vali kauakestvaid tooteid, eelista kvaliteeti.
- Vali taaskasutatud materjalist valmistatud tooteid.
- Poodle ka kasutatud asjade poodides.
- Kasuta toode lõpuni. Ära viska minema poolikut hambapasta- ja kreemituubi.
- Mõtle enne, kui lähed kaasa reklaampakkumistega, mis lubavad ühe toote ostmisel lisaväärtusena kaupa, mida sul tegelikult vaja ei lähe.
- Mõtle ise ja paku ka teistele välja veel lahendusi, kuidas praegust elustandardit langetamata oleks võimalik vähem jäätmeid tekitada.