K, 1.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Pimedate post muutub tasuliseks

Aivar Aotäht
Pimedate post muutub tasuliseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Noodid pimedate kirjas
Noodid pimedate kirjas Foto: Sille Annuk

Seni tasuta saadetavate pimedate posti ehk sekogrammide edastamise eest hakkab Eesti Post uuel aastal raha küsima.

Eesti Posti pressiesindaja Inge Suder ütles Sakalale, et pimedad ei pea oma rahakotist siiski midagi maksma, kui saadetised käivad pimedate raamatukogu kaudu.

«See raamatukogu on meie lepinguline klient ning talle kompenseerib saadetise edastamise riik,» seletas Suder. «Seega ei muutu vaegnägijatele midagi.»

Pimedate raamatukogu direktor Priit Kasepalu rääkis, et uue aasta eelarve pole veel selge, kuid seko-grammide tasuliseks muutumise tõttu on kultuuriministeerium lubanud raamatukogule rohkem raha.

Nagu Kasepalu selgitas, saadab pimedate raamatukogu oma klientidele punktkirjas või helikandjail ajakirju ning raamatuid, mille kliendid pärast läbilugemist või kuulamist tagastavad. Uuest aastast hakkab selle posti edasi-tagasi saatmise eest maksma pimedate raamatukogu.

Seni on pimedate omavaheline punktkirjas kirjavahetus tasuta olnud, kuid nagu ütles Eesti Posti teenusejuht Mare Karik, muutub ka see tasuliseks.

«Selliseid postisaadetisi on väga vähe, ligikaudu 95 protsenti sekogrammidest käib pimedate raamatukogu kaudu,» täpsustas ta.

Pimedalt pimedale läkitatava sekogrammi eest hakkab Eesti Post tasu võtma tavasaadetiste hinnakirja järgi.

Küsimusele, miks otsustas Eesti Post kõnealuse teenuse tasuliseks muuta, vastas pressiesindaja Inge Suder, et firmal pole enam võimalik sellist teenust tasuta pakkuda.

Ülemaailmse postiliidu õigusaktide järgi saab sekogramme endiselt tasuta läkitada Eestist väljapoole.

Tagasi üles