/nginx/o/2013/09/05/2241605t1h0cd1.jpg)
Higi, kreemid ja kehakosmeetika muudavad ehted ruttu tuhmiks, et aga nende puhastamine koduste vahenditega on kiire ja lihtne, võikski ehetele puhta välimuse kinkida kord nädalas.
Kullassepp Heinar Siniväli ütleb, et ehete puhastamise sagedus sõltub ehtekandja enesetundest, kuid soovitatav oleks neid hooldada nädala tagant. «Sõrmuseid võib aga puhastada kas või iga päev,» lisab asjatundja.
Koduseks ehtepuhastamiseks ei kulu palju aega ega vahendeid. Ehetele kogunenud orgaanilisest mustusest, näiteks higist vabanemiseks tuleb neid keeta seebiveelahuses, millesse on lisatud nuuskpiiritust. Siniväli soovitab ka Fairy nõudepesuvahendit, mida kasutavad kullassepad. «Koguseid tasub panna silma järgi, kõnts tuleb kaunis ruttu maha,» kinnitab ta.
Sõrmuseid võib harjata vana hambaharjaga, abiks loomulikult vesi ja veidi seepi. Alt tühje või filigraanseid sõrmuseid tuleb harjata eriti hoolikalt, sest need koguvad kergelt mustust.
Mustus süttis põlema
Nõudepesuvahendit ja hambaharja soovitab kasutada ka A-galerii juhataja Anu Marie Saar, kes manitseb kividega ehete puhul olema ettevaatlik hapete, leeliste ja lõhnaõlidega. «Ka kreemitamise ajal ei sobi ehteid kanda, sest kreem imbub ehtele ja kogub enda ümber mustust. Kuld- ja hõbeehteid peaks kaitsma ka aerosooljuukselakkide ja -deodorantide eest,» räägib Saar. Puhastusvedelikke kasutades peab enne veenduma, et ehtel poleks poorseid kive või pärleid, mida vedelik võib kahjustada.
Sinivälja sõnul võib seebiveelahuses keeta kõiki ehteid, välja arvatud need, mis on kaunistatud orgaaniliste ehk elusate kividega. Seega tuleks näiteks korall-, türkiis- ja pärlehete puhastamiseks pöörduda kindlasti kullassepa juurde.
Siniväli meenutab juhtumit, kus talle toodi puhastada üks kett, mis süttis puhastamisel koguni põlema, sest ehtele oli kogunenud palju higi ja rasva. Kullassepa jutu järgi sõltub vajadus ehteid puhastada ka sellest, millist ametit nende kandja peab. Füüsilise töö tegijatel tuleb seega ehteid sagedamini puhastada.
Hambapasta ei sobi
Rahva hulgas levinud soovitust puhastada ehteid hambapastaga Sinivälja sõnul kuulata ei tasu. «Hambapasta on mõeldud ikka hammastele, ehete puhastamiseks pole see küllalt tõhus,» lisab ta.
Et ehteid säästa, soovitab Siniväli need füüsilise töö tegemisel ja ka koristamise ajaks eemaldada. Ta nendib, et kuigi kodused puhastusvahendid ei pruugi ehetele kahjulikult mõjuda, võivad need koristamise käigus muljuda või kriimustada saada.
Kodusest puhastamisest samm edasi on mehaaniline puhastamine ehk poleerimine, mida tehakse kullassepasalongides. Seda meetodit kasutatakse suurematel pindadel ja ehetele uue välimuse andmiseks.
Järgmine puhastusvõimalus on ehete keemiline puhastamine, kus kasutatakse mürkainet tsüaniidi. Siniväli nimetab seda meetodit kõige efektiivsemaks, sest kõik oksiidid tulevad ehte pealt maha. Ka ehete keemiline puhastus on kullasseppade pärusmaa.
Piercing-ehete paigaldaja Helen Zeideri sõnul ei vaja need spetsiaalset puhastamist ega hoolt.
«Kuna ehted on augustatud kohas kogu aeg paigas, siis inimene ikka peseb ennast ja koos sellega ka ehteid,» mainib Zeider ja lisab, et enne piercing-ehte paigaldamist teeb augutegija selle puhtaks. Värskelt tehtud auke pestakse sooja vee ja seebiga, mõnikord veel kummeli- või meresoolalahusega, ehet puhastamise ajaks ära ei võeta.
Ehete puhastamine
aerosooldeodorandid, parfüümid ja juukselakid ei mõju hästi eriti kividega ehetele
ettevaatlik peab oleme ka hapete, leeliste ja lõhnaõlidega kokkupuutel
hõbeehteid on mitte kandes mõistlik hoida karbis või õhukindlas kotis, kus need ei oksüdeeru nii kiiresti
kõiki väärismetallist ehteid saab puhastada spetsiaalsete vahendite ja lappidega, mida on võimalik osta juveelipoest
puhastusvedelike puhul peab enne veenduma, kas ehtel ei ole poorseid kive või pärle, mida vedelik võib kahjustada
Allikas: Anu Marie Saar