/nginx/o/2013/09/05/2231417t1h5284.jpg)
Veinisõbrad, viinamarjade valmimise aeg on käes ja paras aeg sõita Saksamaale veinireisile, avastama, et Saksa vein pole vaid Liebfraumilch.
Saksamaa põhilised veinipiirkonnad asuvad riigi edelaosas, Reini ja selle lisajõe Moseli kallastel. Neis üsna mitmeid poeete inspireerinud paikades elatakse suurlinnadest hoopis erinevat elu, mida on tihti nimetatud lausa muinasjutuliseks.
Bingeni ja Koblenzi linna vahele jääv Reini keskjooksu org on kuulus maailma parimate riislingite päritolupaigana ja lisaks turistide seas armastatud ka kauni looduse poolest, pakkudes hunnituid vaateid oma raja järskude mägede vahele uuristanud jõe teekonnast. 2002. aastal kuulutati 65 kilomeetri pikkune Reini keskjooksu oru ala ka UNESCO maailmapärandiks.
Viinamarju täis mäenõlv
Mägede all orus paiknevad väikesed romantilised linnakesed, peaaegu püstloodis mäed on aga täis viinamarjakasvatusi. Jääb vaid üle imestada, kuidas inimesed küll nii järskudel põldudel töötada saavad.
Mitmete orus asuvate linnade ajalugu ulatub mitme tuhande aasta tagusesse roomlaste aega ning linnad kiirgavad seda õhustikku taastatud majade ja rohkete varemetega veel siiani.
Ka viinamarjakasvatused rajasid sellesse piirkonda juba roomlased. Ala on viinamarjade kasvatamiseks soodne, kuna mäed kaitsevad taimi tuulte eest, päeval soojendab päike järske kiltkivinõlvakuid ja öösel vabastab maapind endasse kogunenud soojust. Talvel sulab lumi kaldus mägedelt tunduvalt kiiremini. Pinnases peituvad mineraalid annavad aga riislingile iseloomuliku maitse.
Meie alustasime oma veinireisi oru servalt Bingenist, kuhu saab Frankfurdist mugavalt ja kiirelt rongiga. Ent olgu see Bingen või mis tahes muu orus jõe kallastel paiknev linnake, neil kõigil on jutustada oma kirev ajalugu.
Igal linnal oma loss või lausa mitu, kirik(ud) ja muud vaatamisväärsused ning kindlasti ka kõrgem koht, kust linnale ülevalt alla pilk heita ja kaunist vaadet imetleda. Samuti toimub linnakestes aasta läbi kõiksuguseid festivale, mille läbiv teema on loomulikult vein.
Alates Bingenist kohtab pea igal sammul ka veinivalmistajate restorane, mille juurde kuulub tihti külalistemajagi, kuhu pärast mitmete veinisortide maitsmist ööbima saab jääda.
Kuigi Bingenist saab edasi mitut sorti transpordiga, tasub kindlasti ära proovida laevasõitu Reini jõel, sest läbi oru sõites on võimalik imetleda jõe kaunimat osa. Läbi sügisvärvilise oru sõites, päikesest üle kullatud viinamarjakasvatusi ja pea igal nurgal kõrguvaid losse imetledes mõtled, et midagi ilusamat enam olla ei saa. Ent siis keerab laev käänaku taha, kust paistab veelgi hingematvam vaade.
Lõpetasime oma laevasõidu St Goarshausenis, et minna imetlema vaadet 132 meetri kõrguselt Loreley kaljult. Selles paigas teeb jõgi äkilise käänaku ning siin on oma lõpu leidnud mitmed laevad, legendi järgi küll seetõttu, et meremehed on jäänud kuulama kõrgel kaljunukil istuva kauni neiu laulu.
Veinitehase lahke rahvas
Olles imetlenud kalju servalt avanevat kaunist vaadet, suundusime Koblenzisse, linna, kus kohtuvad Reini ja Moseli jõgi. Seegi 2000-aastase ajalooga linn pakub vaatamiseks mitmeid vanu kirikuid, väljakuid, ülikute hooneid, muuseume ja näitusi ning loomulikult kauneid vaateid jõgedele ja mägedele.
Koblenzist keerasime suuna Reinist eemale ja jätkasime sõitu mööda Moseli kaldaid, otsides mõnd väikest tehast, kus veini maitsta ja veinivalmistamise kunstist aimu saada. Otsustasime Pünderichis asuva väikese, pereettevõttena tegutseva Paulshofi veinitehase kasuks.
Selles võtsid omanikud meid avasüli vastu, viisid oma veinikeldrisse ja viinamarjapõldudele, lubasid meil oma käega viinamarju korjata, pakkusid ligi kümmet sorti veini ja neil polnud kahju avada isegi 1983. aastast pärinev vein.
Reisi võtsime kokku Saksamaa vanimas linnas Trieris, kus kõik algab ja lõpeb selle linna rajajate, roomlastega. Linna Rooma-aegsed ehitusmälestised, toomkirik ja Liebfrauenkirche kuuluvad ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.
Kuna pärast viinamarjakoristust hakkavad Edela-Saksamaa linnakesed valmistuma jõuludeks, asudes korraldama jõuluturge, ja vein ei lõpe neilt aladelt ilmselt iialgi, tasub neid paiku külastada kindlasti ka muul ajal kui viinamarjade valmimise aegu.
Hinnad
Laevasõit Bingenist St Goarshausenisse 235 kr
Öö Paulshofi veinitehase külalistemajas suvel 420, talvel 220 kr
Veiniproovimine Paulshofi veinitehases 235 kr (k.a õhtusöök), ööbijatele tasuta
Kõige kallima veini pudel Paulshofi veinitehases 185 kr
Kahene hotellituba suvel alates 935, talvel alates 780 kr